{"vars":{{"pageTitle":"Microsoft może odetchnąć z ulgą. UE nie będzie sprawdzać jego inwestycji w OpenAI","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","microsoft","najnowsze","openai","polityka-antymonopolowa","postepowanie-antymonopolowe","prawo-unijne","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"18 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":704416}} }
300Gospodarka.pl

Microsoft może odetchnąć z ulgą. UE nie będzie sprawdzać jego inwestycji w OpenAI

Europejskie organy antymonopolowe ustaliły, że inwestycja Microsoftu w OpenAI, warta 13 mld dolarów nie będzie traktowana jako przejęcie. Decyzja ta oznacza, że Microsoft uniknie formalnego dochodzenia ze strony UE, które mogłoby narazić go na uciążliwe sankcje.

O sprawie informuje Reuters. W styczniu regulatorzy UE wyrazili obawy, że umowa ta może podlegać zasadom dotyczącym fuzji w regionie. Microsoft podkreślił jednak, że nie posiada żadnej części OpenAI, mając jedynie pozycję bez prawa głosu w radzie zarządzającej.

Pomimo tego Microsoft nadal może nie być całkowicie bezpieczny, gdyż unijny organ nadzoru konkurencji prowadzi badania dotyczące partnerstw między dużymi firmami na rynku cyfrowym, a dostawcami sztucznej inteligencji.

Rzecznik UE potwierdził, że Komisja śledziła uważnie sytuację OpenAI przed ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi zarządzania firmą. Dodatkowo, badała, czy inwestycja Microsoftu w OpenAI może podlegać przeglądowi na mocy unijnych przepisów dotyczących fuzji. Microsoft odmówił komentarza w tej sprawie, a OpenAI nie odpowiedziało na prośby Reutersa o komentarz.

Jest to nieformalne badanie, które dotyczy nie tylko UE. Brytyjski Urząd Konkurencji i Rynków oraz amerykańskie Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlu również rozważają działania w tej sprawie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Aby uniknąć ewentualnych dochodzeń, Microsoft poszukuje aktywnie partnerstw z innymi firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją. Wcześniej w tym roku ogłosił umowę z francuskim startupem Mistral AI. Decyzja UE stanowi dla Microsoftu pewne uspokojenie, ale sytuacja nadal wymaga monitorowania, zwłaszcza w świetle rosnących obaw dotyczących potencjalnych konsekwencji dużych inwestycji w sektorze sztucznej inteligencji.

Polecamy także: