{"vars":{{"pageTitle":"Miedź jako złom, czyli tak Rosja i Chiny omijają sankcje i unikają podatków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["chiny","najnowsze","rosja","sankcje","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"15 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":703704}} }
300Gospodarka.pl

Miedź jako złom, czyli tak Rosja i Chiny omijają sankcje i unikają podatków

Rosyjska korporacja i chińskie firmy, aby uniknąć płacenia podatków i sankcji, stwarzają pozory, że handlują złomem. W rzeczywistości odbywa się handel walcówką miedzianą – podaje Reuters, powołując się na swoje trzy niezależne źródła.

Walcówka miedziana to kluczowy produkt w handlu miedzią. Źródła agencji Reuters podają, że w Chinach, w regionie Xinjiang Ujgur, jest ona rozdrabniana, aby następnie utrudnić odróżnienie jej od złomu. To sprawia, że zarówno eksporterzy, jak i importerzy mogą czerpać zyski z różnic w stawkach celnych, stosowanych na złom i nowy metal.


Czytaj także: Rosja wykonuje nowe odwierty. Zachodnie sankcje jej nie dotykają


Rosyjskie cło wywozowe na pręt miedziany wyniosło w grudniu 7 proc. i było niższe o 10 proc. od opłaty na złom. Import pręta miedzianego do Chin podlega opodatkowaniu w wysokości 4 proc. Z kolei import rosyjskiego złomu nie podlega cłu.

Istotne różnice w rejestrze

Dane chińskich organów celnych wykazały, że od grudnia Państwo Środka zakupiło znacznie więcej złomu miedzi od Rosji. Z kolei rosyjskie dane, które Reuters uzyskał od dostawcy danych komercyjnych, pokazały, że ilość złomu eksportowanego do największego partnera handlowego kraju była znikoma.

Rosjanie nie podają więcej informacji. – Federalna służba celna tymczasowo nie przekazuje danych na temat handlu zagranicznego – przesłali w odpowiedzi do Reutersa. Zapytana o handel walcówką miedzianą do firm chińskich, spółka RCC, objęta zachodnimi sankcjami, odpowiedziała, że dostarcza produkty wyłącznie firmom rosyjskim.

Rozdrabnianie nowo wykonanej walcówki miedzianej to skuteczny sposób na ukrycie nowego materiału, który wygląda zupełnie inaczej niż złom. Nowe, długie i cienkie pręty z miedzi, używane głównie do produkcji kabli elektroenergetycznych, są zwykle zwijane, w celu ułatwienia transportu.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Natomiast złom miedzi to mieszanka drutów i rurek, które zostały już wykorzystane. Do transportu sieka się je na kawałki wielkości ziarna lub zwija i prasuje niczym paczki makaronu. Źródła podają, że rozdrobnienie walcówki umknęło uwadze, ponieważ Chiny ograniczyły dostęp do regionu Xinjiangu. Oprócz zachęty finansowej w postaci unikania podatków, rozdrobniony metal jest trudniejszy do zidentyfikowania, co ułatwia sprzedaż chińskim producentom.

Chiny stały się głównym kierunkiem dla rosyjskich firm, chcących eksportować swoje towary po sankcjach wojennych, nałożonych na Rosję. W lutym 2022 r. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje na chińskie firmy, za wspieranie działań wojennych Rosji na Ukrainie.

Czytaj także: