Rząd planuje podatek dla funduszy inwestycyjnych, które hurtowo kupują mieszkania. Jak uważa Łukasz Bernartowicz, rząd powinien także wesprzeć branżę deweloperską.
– Chodzi m.in. o „uwolnienie” nieruchomości w miastach – mówi prezes Związku Pracodawców Business Centre Club (BCC) i przewodniczący Rady Dialogu Społecznego (RDS) Łukasz Bernatowicz.
– Jednocześnie z wprowadzeniem takiego ewentualnego podatku, trzeba ułatwić funkcjonowanie branży budowlanej, mieszkaniowej. Trzeba zwłaszcza uwolnić nieruchomości w miastach, których jest bardzo dużo, a których uwolnienie wpłynęłoby na spadek cen nieruchomości – powiedział Bernatowicz.
Obecnie dostępność kredytów hipotecznych jest fatalna, z czym wiąże się zamrożenie 70 proc. inwestycji deweloperskich w tym roku. Dlatego Bernatowicz powiedział, że koniecznie trzeba postawić na działania na rzecz deweloperów.
Jak dodał, zła sytuacja na tym rynku odbija się także na firmach zajmujących się wykończeniem czy meblami, które mogą mieć problemy finansowe. Są to dziesiątki miejsc pracy, więc jeśli te firmy zaczną upadać, będzie to duży problem. Z tego też względu – jak powiedział – można by ewentualnie myśleć o wsparciu tej branży.
– Materiały budowlane drożeją, nieruchomości drożeją, praca na budowie drożeje, więc nie ma absolutnie żadnych powodów, żeby mieszkania taniały. Z drugiej strony mamy katastrofę na rynku kredytów hipotecznych, więc nie ma komu tych mieszkań kupować – dodał Bernatowicz.
– Więc działania te powinny iść równolegle. Podatek tak, ale jednocześnie działania na rzecz branży deweloperskiej – podsumował.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w październiku, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi prace nad podatkiem, który obciążałby fundusze inwestycyjne kupujące hurtowo mieszkania w Polsce.
Jednocześnie resort przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Projekt zakłada, że organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz przedsiębiorcy, składającego wniosek w tej sprawie.
Żródło: ISB News/opracowanie własne
Ceny mieszkań hamują. Sprawdzamy, co słychać na rynku nieruchomości