{"vars":{{"pageTitle":"Migracja w Unii Europejskiej wzrosła jeszcze przed wojną. Polska powyżej średniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["imigracja","migracje","najnowsze","spoleczenstwo","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"4 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":528076}} }
300Gospodarka.pl

Migracja w Unii Europejskiej wzrosła jeszcze przed wojną. Polska powyżej średniej

Krótko przed wybuchem wojny w Ukrainie liczba imigrantów do Unii Europejskiej rosła o 20 proc. rocznie. Wśród obywateli krajów UE, którzy migrowali do innych państw członkowskich, Polacy byli w ścisłej czołówce.

Dane o migracjach w 2021 roku opublikował właśnie Eurostat. Biorąc pod uwagę, że wybuch wojny w Ukrainie wiele zmienił w liczbie napływających osób i kierunkach, jakie wybierali, dane są już historyczne. Ale pokazują najważniejsze tendencje w zjawisku, niezaburzonym jeszcze pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę.

Co pokazuje raport Eurostatu? Do Unii Europejskiej w 2021 roku przybyło 2,3 mln imigrantów z krajów spoza Unii czyli o 0,4 miliona więcej, niż w roku 2020, kiedy do krajów unijnych przyjechało 1,9 mln imigrantów spoza Unii.

Około 1,1 mln osób z krajów członkowskich wyemigrowało do kraju spoza Unii Europejskiej. Dla porównania w roku 2020 było to około 956 tys. osób.

Natomiast do innego kraju członkowskiego wyemigrowało 1,4 mln osób, podczas gdy w roku 2020 było to 1,2 mln osób – wynika z danych dotyczących populacji migrantów i migrantek przez Eurostat.

Daje to łącznie 3,7 mln przyjazdów w wyniku imigracji międzynarodowej w 2021 roku.


Czytaj także: W Polsce jest coraz więcej imigrantów. Ale w porównaniu z innymi państwami nadal niewielu


Migracja międzynarodowa może być pomocna w rozwiązywaniu problemów związanych z niedoborami na rynku pracy. Jednak teraz już wiadomo prawie na pewno, że migracja nie odwróci trwającej w wielu częściach Europy tendencji do starzenia się społeczeństwa – wynika z raportu.

W Unii Europejskiej 5 na 1000 osób to imigranci

Szacunki Eurostatu pokazują, że w 2021 roku na 1000 osób średnio w Unii Europejskiej przypadało 5 imigrantów. W Polsce wyniki w 2021 roku okazały się nieco wyższe od średniej unijnej. Na 1000 mieszkańców w naszym kraju przypadało 6 imigrantów.

Zdecydowanym numerem jeden roku 2021 pod względem najwyższego wskaźnika imigracji w stosunku do wielkości populacji kraju był Luksemburg. Było tam niemal 40 imigrantów na 1000 osób. Druga w kolejności znalazła się Malta z wynikiem 35 na 1000 osób oraz Cypr z 27 imigrantami na 1000 mieszkańców.

Najniższy wskaźnik imigracji odnotowała Słowacja. Tam na 1000 mieszkańców przypadał 1 imigrant. Przedostatnie miejsce zajęła Portugalia, jedno oczko wyżej znalazła się Francja. W obu tych krajach było 5 imigrantów na 1000 osób.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Imigracja mon amour

Obywatele Rumunii, Polski, Włoch i Portugalii stanowili cztery największe grupy obywateli Unii mieszkających w innych państwach członkowskich w dniu 1 stycznia 2022 roku. Najwięcej do innych krajów Unii emigrowało obywateli Rumunii. Było to ponad 3 mln osób. Na drugim miejscu pod tym względem znaleźli się Polacy. W 2021 roku do krajów członkowskich wyjechało 1,5 mln osób z polskim obywatelstwem.

A które spośród krajów Unii Europejskiej odnotowały największy udział ludności urodzonej za granicą? W styczniu 2022 r. prawie połowa (49,4 proc.) ludności Luksemburga urodziła się za poza granicami tego kraju. Druga pod tym względem była Malta z odsetkiem 23,6. proc., a trzeci Cypr z wynikiem 22,7 proc.

Ostanie pod tym względem były kraje Europy Środkowo- Wschodniej, w tym Polska. W Rumunii odnotowano 1,7 proc., Polsce 2,5 proc. i Bułgarii 3,2 proc.

W wartościach bezwzględnych, największą liczba obywateli urodzonych za granicą zarejestrowano w Niemczech (15,3 mln osób), Francji (8,7 mln) i Hiszpanii (7,4 mln).

Imigracja spoza Unii

Liczba obywateli urodzonych poza Unią Europejską wzrosła w Niemczech, Francji, Hiszpanii, na Cyprze, Litwie, w Polsce i Słowenii. Natomiast liczba obywateli urodzonych w innych krajach unijnych spadła.

W porównaniu z 2021 roku (w wartościach bezwzględnych), w 2022 roku trzynastu członków Unii Europejskiej odnotowało wzrost liczby obywateli urodzonych zarówno w krajach spoza Unii, jak i w krajach członkowskich. Są to Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Irlandia, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Słowacja, Finlandia i Szwecja. Liczba imigrantów zmniejszyła się natomiast w Czechach, Grecji, Włoszech, Łotwie i Rumunii.

Czytaj także: