{"vars":{{"pageTitle":"Mikrofirmy pesymistycznie patrzą w przyszłość. Tną koszty i spodziewają się dalszego spowolnienia gospodarki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy","jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza","mikrofirmy","mikroprzedsiebiorstwa","najnowsze","spowolnienie-gospodarcze","wydatki","zadluzenie-firm"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"10 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":563308}} }
300Gospodarka.pl

Mikrofirmy pesymistycznie patrzą w przyszłość. Tną koszty i spodziewają się dalszego spowolnienia gospodarki

Spowolnienie gospodarcze potrwa jeszcze co najmniej rok – przewiduje tak 3/4 jednoosobowych działalności gospodarczych. Im gorzej dany przedsiębiorca ocenia swoją bieżącą sytuację finansową, tym bardziej pesymistyczne są jego prognozy – wynika z badania NFG.

W związku z tym, 77,6 proc. właścicieli mikrofirm wprowadziło lub zamierza wprowadzić zmiany. Chodzi o m.in. cięcie kosztów i większą weryfikację kontrahentów.

Najpopularniejszym z nich jest zmniejszenie kosztów firmowych. Wskazuje tak 41 proc. przedsiębiorców biorących udział w naszym badaniu, ale już co ósmy na przykład znalazł rozwiązanie w postaci kupowania na raty. 14 proc. mikrofirm chce zainwestować w reklamę i marketing, aby pozyskiwać nowych klientów. Warto wiedzieć, że zarówno usługi promocyjne, jak i licencje, programy czy szkolenia też można sfinansować ratami. Pozwoli to na dalszy rozwój firmy bez konieczności rezygnacji z kluczowych inwestycji – powiedział ekspert NFG Emanuel Nowak, cytowany w komunikacie.

Z badania „Barometr wydatków firmowych” wynika, że tylko niecałe 25 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG-ów) prognozuje, że spowolnienie zakończy się w ciągu jednego roku.

Trzy czwarte przedsiębiorców przewiduje, że potrwa ono znacznie dłużej. 35,6 proc. wskazuje, że potrwa do dwóch lat, natomiast kolejne 40 proc. wskazuje ponad 2, a nawet 3 lata.

Bardziej pesymistyczni są przedsiębiorcy, którzy już dziś źle oceniają swoją własną sytuację finansową (66 proc. z nich uważa, że spowolnienie potrwa ponad 2-3 lata), a także przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną (niemal 80 proc. wskazań) i funkcjonujący ponad 5 lat na rynku (77 proc. wskazań).

Mikrofirmy próbują sobie radzić na różne sposoby

Według NFG, trwające spowolnienie gospodarcze sprawia, że JDG-i szukają różnych rozwiązań, które pozwolą im utrzymać się na powierzchni. 77,6 proc. ankietowanych deklaruje, że już podjęło lub podejmie wkrótce takie działania.

Najpopularniejszym z nich jest zmniejszenie kosztów firmowych. Wskazuje tak 41 proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu, a co ósmy np. znalazł rozwiązanie w postaci kupowania na raty. 14 proc. mikrofirm chce zainwestować w reklamę i marketing, aby pozyskiwać nowych klientów.

Przedsiębiorcy wskazują także na: zwiększenie puli firmowych oszczędności (15 proc.), zmniejszenie zadłużenia w firmie (14 proc.) czy weryfikację kondycji finansowej kontrahentów przed nawiązaniem współpracy (16 proc.).

Ceny wzrosną, jeśli mikrofirmy nie będą mieć pieniędzy

Jakie działania podejmą w pierwszej kolejności, gdy zakupy firmowe staną się zbyt drogie i przekroczą możliwości finansowe firm? Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych wskazują przede wszystkim przerzucenie kosztów na swoich klientów poprzez podniesienie cen oferowanych produktów (43 proc.). Co trzecia firma skupi się na ograniczeniu kosztów działalności, a co czwarta zrezygnuje z niektórych wydatków firmowych. Co piąta mikrofirma nie ma jeszcze planów działania na wypadek sytuacji wzrostu cen zakupów firmowych.

Są też mikrofirmy, które już dziś źle oceniają swoją sytuację finansową. One trzykrotnie częściej rozważają zawieszenie prowadzonej działalności lub jej zamknięcie, gdy ceny produktów i usług staną się zbyt wysokie – podano.

Ogólnopolskie badanie „Barometr wydatków firmowych” zrealizowano na zlecenie firmy faktoringowej NFG przez IMAS International, na przełomie marca i kwietnia 2023 r., na grupie 508 właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych.

Czytaj także: