Polska Grupa Górnicza dostanie kolejne 1,5 miliarda złotych od państwa. To część systemu wsparcia, który w ciągu 19 lat może kosztować państwo 28,8 miliardów złotych.
Ministerstwo Finansów poinformowało dziś o emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej 1,5 mld złotych. Są one przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego największego producenta węgla w Polsce – Polskiej Grupy Górniczej.
To już druga taka decyzja w tym roku. W maju resort poinformował o analogicznej emisji obligacji wartej 2 mld złotych. A tegoroczna ustawa okołobudżetowa przewiduje aż 7 mld złotych wsparcia z budżetu dla PGG w 2024 r. To kwota wskazana jeszcze przez poprzedni rząd i zaakceptowana przez obecny.
Te środki to tak zwane dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. Taką formę wsparcia górnictwa węgla kamiennego wprowadziła nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego z grudnia 2021 roku.
Uchwalone wówczas przepisy wprowadziły nowy system wspierania firm górniczych, które stopniowo kończą pracę swoich kopalń. W latach 2022–2031 przewidziano łączne dotacje w wysokości do 28,82 mld złotych. Zgodnie z podpisaną umową społeczną, ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce skończy pracę w 2049 roku.
Czytaj także:
- Kolejne miliardy na górnictwo węglowe? Eksperci: nowy rząd powinien to przemyśleć
- Koniec nadzwyczajnych zysków, polskie górnictwo znów ma straty. Takie są skutki spadku cen węgla
- Z polskim górnictwem jest źle. „Głównym wyzwaniem jest odejście od populizmu”
- Górnicze firmy dobrze płacą. Efektywność wydobycia pozostawia wiele do życzenia