{"vars":{{"pageTitle":"Milion euro dziennie – taką karę dla Polski orzekł TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["konflikt-polski-z-ue","prawo","sadownictwo","spor-o-praworzadnosc","tsue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":209124}} }
300Gospodarka.pl

Milion euro dziennie – taką karę dla Polski orzekł TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zobowiązał Polskę do zapłaty okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.

Polska ma płacić milion euro kary dziennie – tak orzekł dzisiaj TSUE.

Kara została nałożona ze względu na niezawieszenie przez Polskę stosowania przepisów krajowych dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

O postanowieniu poinformowano m. in. za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Spór o praworządność

Już od kilku lat Polska spiera się z instytucjami UE o kwestie praworządności. Chodzi o niezależność polskich sądów oraz prymat prawa UE nad krajowym.

O sporze pisaliśmy m. in. w tych artykułach:



Jedna ze spornych kwestii dotyczy funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Została ona wprowadzona podczas reform sądownictwa, wprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że w związku z wątpliwościami co do jej umocowania prawnego, powinna ona wstrzymać działalność.

Chociaż Izba przestała latem tego roku przyjmować do rozpatrzenia nowe sprawy, to nie zawiesiła całkowicie działalności, jeśli chodzi o sprawy będące już w toku.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, wskazywał we wrześniu, że ponieważ Izba jest instytucją działającą w obrębie władzy sądowniczej, Rada Ministrów, czyli władza wykonawcza, nie ma kompetencji, by nakazać zawieszenie jej działalności.

W sierpniu rząd pisał w liście do KE, że Izba całkowicie zaprzestanie działalności w rezultacie przygotowywanych reform sądownictwa. Jednak w ubiegłym tygodniu, podczas szczytu Rady Europejskiej, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wskazała, że pilne zawieszenie działalności Izby jest warunkiem negocjacji Komisji z Polską ws. rozwiązania ich sporu o praworządność.

Więcej o kwestii Izby Dyscyplinarnej czytaj w tych artykułach: