Statystyczny Polak wzbogacił się między 2018 a 2019 rokiem o 2,7 proc. – wynika z danych pochodzących z najnowszego raportu Global Wealth Report 2019 autorstwa analityków banku Credit Suisse.
2,7-procentowa zmiana w wysokości majątku przypadającego na jednego dorosłego mieszkańca Polski to identyczny wynik do odnotowanego w Grecji i Izraelu i nieznacznie gorszy od wzrostu osiągniętego w Stanach Zjednoczonych (2,8 proc.).
Ten wzrost jest minimalnie lepszy niż w Chinach, Kuwejcie (po 2,6 proc.), oraz Katarze (2,5 proc.), ale pod względem tempa bogacenia w tym roku zostajemy w tyle za Czechami, Węgrami i Ukraińcami.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że niektóre z wymienionych powyżej państw są bardziej rozwinięte gospodarczo od Polski lub znacznie ludniejsze, co utrudnia im osiągnięcie wysokiego wzrostu w tej statystyce, a biedniejsze kraje uzyskują tzw. efekt niskiej bazy.
Bezwzględnie najlepszy wynik w tej statystyce osiągnęła Tajlandia – jej mieszkańcy wzbogacili się aż o 12,6 proc. rok do roku. Miejsce za ich plecami zajęli Egipcjanie z wynikiem 11,5 proc.
Co ciekawe, bardzo wysoko w zestawieniu znalazł się Iran – zajął 4. miejsce ze wzrostem na poziomie aż 8 proc. (identyczny wynik odnotowała Brazylia), Rosja (ze wzrostem na poziomie 7,2 proc.), a także Ukraina, której przeciętny mieszkaniec stał się bogatszy między 2018 a 2019 rokiem o 6 proc.
Średnia wartość majątku przypadającego na jednego dorosłego obywatela Polski wyniosła w badanym okresie 57,8 tys. dol. (prawie 222 tys. zł według dzisiejszego kursu), natomiast mediana – czyli wartość, która dzieli Polaków dokładnie na pół pod względem bogactwa (50 proc. jest bogatszych, a 50 proc. biedniejszych) – osiągnęła poziom 22,6 tys. dol. (prawie 87 tys. zł).
Dla porównania, średnie bogactwo na głowę mieszkańca na świecie osiągnęło rekordowy poziom 70 850 dolarów (co oznacza wzrost o 1,2 proc. od 2018 roku).
Mimo stosunkowo wysokich średnich, niemal 27 proc. Polaków dysponuje majątkiem nie przekraczającym wartości 10 tys. dol. (niespełna 40 tys. zł).
Najliczniejsza jest jednak w Polsce grupa osób z majątkiem o wartości między 10 a 100 tys. dol. – zalicza się do niej ponad 62,5 proc. obywateli. Odsetek osób posiadających aktywa o wartości między 100 tys. a 1 mln dol. to z kolei 10,2 proc. całego społeczeństwa.
Więcej, niż 1 mln dol. dysponuje 0,4 proc. dorosłych mieszkańców Polski.
Przy obliczaniu poziomu bogactwa Credit Suisse wziął pod uwagę aktywa trwałe (np. nieruchomości, ziemie, itp.), aktywa finansowe (np. gotówka, inwestycje w akcje) oraz poziom zadłużenia.
Czytaj też:
>>> Raport Credit Suisse: W Polsce 10% najbogatszych posiada ponad połowę całego bogactwa
>>> Polska pogoda dla bogaczy: za pięć lat będzie u nas żyło 75% więcej milionerów niż obecnie