{"vars":{{"pageTitle":"Minimalny podatek dla korporacji. Komisja Europejska upomina Polskę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dyrektywa-unijna","komisja-europejska","krajowe-grupy-przedsiebiorcow","miedzynarodowe-korporacje","najnowsze","polska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":710668}} }
300Gospodarka.pl

Minimalny podatek dla korporacji. Komisja Europejska upomina Polskę

Komisja Europejska wezwała Polskę do wdrożenia przepisów dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania dla wielonarodowych i krajowych grup przedsiębiorstw działających na dużą skalę w UE. 

KR wystosowała w tej sprawie tzw. uzasadnioną opinię.

Komisja za najwyższy priorytet uważa rozwiązanie dwufilarowe, które wymaga, aby wszystkie duże korporacje międzynarodowe płaciły minimalną efektywną stawkę podatku w wysokości 15 proc. Wszystkie państwa członkowskie UE miały obowiązek wprowadzić w życie przepisy niezbędne do wykonania dyrektywy w ramach filaru II do 31 grudnia 2023 r. – czytamy w komunikacie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Zgodnie z dyrektywą zapewnienie minimalnego poziomu opodatkowania osób prawnych jest zgodne z pierwszym filarem (filar 1); drugim obszarem jest częściowa realokacja praw do opodatkowania (filar 2).

Przepisy mają zastosowanie do grup przedsiębiorstw wielonarodowych i dużych grup krajowych w UE, których łączne przychody finansowe wynoszą ponad 750 mln euro rocznie.

W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wydaniu uzasadnionej opinii. Polska ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i podjęcie niezbędnych działań. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polecamy: