{"vars":{{"pageTitle":"Minister Klimatu: Prostsze procedury obrotu ziemią w miastach to recepta na więcej mieszkań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","ceny-nieruchomosci","najnowsze","rynek-mieszkaniowy"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"15 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709230}} }
300Gospodarka.pl

Minister Klimatu: Prostsze procedury obrotu ziemią w miastach to recepta na więcej mieszkań

Na konieczność zmiany przepisów i uwolnienie obrotu ziemią w granicach administracyjnych miast oraz uproszczenie procedur wskazała w rozmowie radiowej minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska. To, jej zdaniem, wpłynęłoby na zwiększenie dostępności mieszkań. 

Rząd powinien skupić się na zmianach, które miałyby doprowadzić do tego, że mieszkań w Polsce będzie się budować więcej, wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Henning-Kloski. Według niej, chodzi o zmianę przepisów i uwolnienie obrotu ziemią w granicach administracyjnych miast oraz uproszczenie procedur.

Pytana w Radiu Zet, dlaczego Polska 2050 nie zatrzymuje prac nad kredytem 0%, Henning-Kloska odpowiedziała: „Przede wszystkim próbujemy teraz rozmawiać, osobiście rozmawiałam (tylko mamy tu zmianę ministra) z Ministerstwem Rozwoju i Technologii i będę o tym z panam ministrem [Krzysztofem Paszykiem] rozmawiać, by skupić się na tych zmianach, o których Trzecia Droga mówiła w kampanii wyborczej, które miałyby doprowadzić do tego, że mieszkań w Polsce będzie budować się więcej”.

Wskazała na konieczność zmiany przepisów i uwolnienie obrotu ziemią w granicach administracyjnych miast oraz uproszczenie procedur.

Mamy kolejny wzrost wydawanych pozwoleń na budowę i to bardzo cieszy, bo tylko w ten [sposób] jesteśmy w stanie chronić ceny na rynku. Więc musimy zmienić przepisy i uwolnić obrót ziemią w granicach administracyjnych miast, uprościć procedury” – dodała.

W ocenie minister, konieczne jest przede wszystkim ustabilizowanie poziomu inflacji i spadek stóp procentowych.

To, co cieszy […] przede wszystkim to to, że inflacja w Polsce się stabilizuje i musimy tak naprawdę doprowadzić do tego, by wysokość stóp procentowych w Polsce spadła i była akceptowalna dla wszystkich i wtedy nie będziemy potrzebowali żadnego kredytu 0% czy 2%” – powiedziała Henning-Kloska.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 2,4% w ujęciu rocznym w kwietniu br. wobec 2% r/r w marcu.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w maju br. stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 5,75%.

Wczoraj wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) ocenił, że Lewicy nie odpowiada pomysł wprowadzenia kredytu 0%, gdyż większość osób młodych, do których byłby kierowany nie posiada zdolności kredytowej, a jego wprowadzenie wpłynęłoby na wzrost cen mieszkań. Lewica opowiada się za rozszerzeniem programu budowy tanich mieszkań na wynajem.

W ubiegłym tygodniu wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) powiedział w Radiu Zet, że może się zdarzyć, iż „kredyt 0%wyląduje w koszu” i zostanie zastąpiony innym rozwiązaniem. Nie doprecyzował jednak, o jakie rozwiązanie mogłoby chodzić.

Polecamy też: