{"vars":{{"pageTitle":"Moskwa: Możemy być spokojni o ceny energii w przyszłym roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["anna-moskwa","ceny-energii","ceny-gazu","najnowsze","system-elektroenergetyczny","wegiel"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"14 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":583842}} }
300Gospodarka.pl

Minister Moskwa o cenach energii: Będziemy zabezpieczać odbiorców przed podwyżkami

Rząd przygotowuje pakiet rozwiązań zabezpieczających odbiorców przed wzrostami cen energii na kolejny rok, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Przygotowujemy pakiet rozwiązań na kolejny rok, natomiast teraz jest jeszcze troszeczkę wcześnie, żeby prognozować [jakie będą ceny]. Na pewno będziemy zabezpieczać odbiorców przed podwyżkami, przed wzrostami, jeżeli chodzi o energię, jeżeli chodzi o gaz i wszystkie inne surowce – powiedziała Moskwa w Polskim Radiu.

Jesteśmy gotowi i będziemy reagować – dodała.

Pod koniec maja wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiadał, że rozwiązania osłonowe będą kontynuowane. Natomiast szczegóły dotyczące cen energii elektrycznej i gazu na przyszły rok rząd przedstawi w IV kw.


Czytaj także: Jak obniżyć ceny energii nawet o jedną trzecią? Eksperci mają odpowiedź


W tym roku obowiązują m.in. ceny maksymalne na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, podmiotów wrażliwych i małych i średnich przedsiębiorstw, a także cena maksymalna gazu. Ubiegłej zimy wprowadzono także m.in. dopłaty do zakupu węgla i ograniczenie ceny przy sprzedaży przez samorządy.

Są zapasy, możemy być spokojni

Zarówno ciepłownie, jak i elektrownie mają duże zapasy węgla, więc o kolejny sezon rząd jest spokojny, wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

W tym roku jesteśmy spokojni, bo jest jeszcze sporo zapasów z ubiegłego roku. Zima była łagodna i te zapasy są zarówno na spółkach, jak i w zakładach. Ustabilizowała się też cena, ale widzimy, że pojawiło się sporo prywatnych importerów, którzy zaopatrują rynek – powiedziała Moskwa w Polskim Radiu.

– Ciepłownie mają duże zapasy, elektrownie też mają duże zapasy [więc o kolejny sezon jesteśmy spokojni] – dodała.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W maju wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły informował, że eksporterzy dysponują zapasem węgla, który gwarantuje bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego. W związku z tym nie ma potrzeby radykalnego zwiększania wydobycia z polskich kopalń.

Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) wynika, że import węgla do Polski wzrósł o 61,7 proc. r/r i wyniósł 20,2 mln ton w 2022 r., przy czym węgla energetycznego – 17,2 mln ton, a węgla koksowego – ok. 3 mln ton. Eksport węgla w tym samym czasie wyniósł 4,7 mln ton, czyli o 19,2 proc. mniej r/r, w tym węgla energetycznego: 1,3 mln ton, a węgla koksowego – 3,4 mln ton.

Jak podała wcześniej ARP, stan zapasów węgla kamiennego na koniec kwietnia 2022 r. wynosił 1,93 mln ton wobec 1,73 mln ton miesiąc wcześniej i 1,27 mln ton rok wcześniej.

Polecamy: