{"vars":{{"pageTitle":"Ministerstwo ochroni kolejne lasy przed wycinką. W planach "strategiczne, szersze rozwiązanie"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["klimat","lasy","lasy-panstwowe","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","ochrona-przyrody","ochrona-srodowiska","paulina-hennig-kloska","przyroda","wycinka-lasow"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":656856}} }
300Gospodarka.pl

Ministerstwo ochroni kolejne lasy przed wycinką. W planach „strategiczne, szersze rozwiązanie”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje podjąć kolejne decyzje o czasowym wstrzymaniu wycinki w wybranych lasach, poinformowała minister Paulina Hennig-Kloska. Docelowo w planach jest wypracowanie strategicznego rozwiązania w tym obszarze.

Resort ogłosił w poniedziałek 8 stycznia ograniczenia wycinki lasów na 10 obszarach. Chodzi o lasy w Bieszczadach, Puszczę Borecką, Puszczę Świętokrzyską, Puszczę Augustowską, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Karpacką, Puszczę Romincką, Trójmiejski Park Krajobrazowy, lasy w okolicy Iwonicza-Zdroju i Wrocławia.

Są to obszary planowanych parków narodowych, obszary Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu i leśne kompleksy promocyjne, wskazano w komunikacie MKiŚ.

Środek nadzwyczajny

Podjęliśmy decyzję, bo wycinane są bardzo cenne starodrzewia albo lasy uzdrowiskowe i nie mogliśmy na to pozwalać – tłumaczyła minister w rozmowie z Radiem Zet.

Jednocześnie wyjaśniła, że taka decyzja to środek nadzwyczajny. Minister ma prawo wstrzymać wycinkę na określony czas. W tym wypadku – pół roku, które resort chce wykorzystać na wypracowanie docelowego rozwiązania.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


To jest czas, by wypracować strategiczne, szersze rozwiązanie, które zostanie skonsultowane z samorządami, leśnikami, naukowcami i środowiskami lokalnymi – mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Będą kolejne decyzje

Zanim to się stanie, w planach jest drugi etap “szybkiej ścieżki”, czyli wstrzymanie wycinek na kolejnych obszarach. Pracuje nad tym wiceminister Mikołaj Dorożała.

Kiedyś wycinka w Lasach Państwowych była dużo mniejsza. Ta polityka Lasów nastawiona na zyski gospodarcze musi się zmienić. Musimy uznać, że lasy mają funkcję społeczną, środowiskową i zdrowotną – podsumowała minister.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: