{"vars":{{"pageTitle":"Nowe ceny energii. Hennig-Kloska: Będą akceptowalne dla wszystkich","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"28 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":699378}} }
300Gospodarka.pl

Nowe ceny energii. Hennig-Kloska: Będą akceptowalne dla wszystkich

Nowy pakiet ustaw dotyczących cen energii, obowiązujących w drugiej połowie roku, trafi pod obrady rządu po świętach i będzie gotowy w pierwszej połowie maja br., zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Wskazała, że „proponujemy nowe naliczanie taryf – bo jest przestrzeń do obniżki cen energii, gazu”.

Mogę obiecać, że ceny będą akceptowalne dla wszystkich, dla tych, których nie będą – pojawi się bon energetyczny. Szykujemy bony energetyczne objętych ubóstwem energetycznym, by kumulować pomoc właśnie tam, gdzie jest potrzebna. […] Po świętach ustawa – nowy pakiet ustaw dotyczących cen energii na drugą połowę roku trafi na rząd – powiedziała Henning-Kloska w Polsat News.


Czytaj także: Ceny prądu 2024 – co dalej z cenami energii elektrycznej?


Pomoc będzie na drugą połowę roku. Bon będzie jednorazowy – będzie wypłacany jednorazowo – tak przewidujemy. Natomiast jeśli chodzi o same ceny – tak jak powiedziałam, proponujemy nowe naliczanie taryf – bo jest przestrzeń do obniżki cen energii, gazu. Zresztą nowe taryfy pojawiły się na koniec lutego, ponieważ sytuacja na rynku paliwowo-energetycznym pop prostu się stabilizuje. Musimy zakończyć proces legislacyjny w pierwszej połowie maja – dodała minister.

Wskazała, że uzyskanie bonu energetycznego będzie warunkowane kryterium dochodowym „inne dla gospodarstw jednoosobowych, inne dla gospodarstw wieloosobowych – będziemy to przeliczać na osobę w rodzinie, promując bardziej jednoosobowe gospodarstwa, gdzie są u samotnych, seniorów ceny prądu, utrzymanie ciepła w domu pożerają nawet 70 proc. dochodu”.

Oceniła, że trwają prace nad oszacowaniem kryterium dochodowego, „liczymy na co nas stać [jako rząd] mamy dwa warianty”.

Minimalny wariant obejmie pomoc ok. 3,5 mln gospodarstw domowych – to pokazuje bardzo szeroką pomoc, ale celowaną, o najniższym dochodzie. Po świętach ustawy trafią pod obrady rządu, bo czas istotnie nam się kurczy – zapowiedziała Henning-Kloska.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W połowie marce prezes Urząd Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin informował, że Urząd rozmawia z rządem na temat dalszego postępowania w kwestii osłon na rynku energii elektrycznej, gazu i ciepła, a z rozważanych propozycji wynika, że po zmianach (od 1 lipca) na pewno nie będzie „istotnych, drastycznych” wzrostów cen.

Według projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) w scenariuszu zakładającym wycofanie działań antyinflacyjnych przez rząd wzrost cen energii może przejściowo przekroczyć 20 proc. r/r.

W grudniu 2023 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Celem ustawy jest ograniczenie w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. wpływu podwyżek cen energii elektrycznej, gazu i ciepła na najbardziej wrażliwych odbiorców tych produktów, w tym odbiorców będących gospodarstwami domowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, podmiotami użyteczności publicznej.

Czytaj także: