{"vars":{{"pageTitle":"Milion złotych dla gdańskiego zespołu za projekt przydomowego wiatraka","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energia-odnawialna","fundusze-europejskie","innowacje","konkurs","mmb-team","ncbr","polskie-wynalazki","wiatraki","wielkie-wyzwanie-energia","wynalazki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":205130}} }
300Gospodarka.pl

Milion złotych dla gdańskiego zespołu za projekt przydomowego wiatraka

Zespół MMB Team z Gdańska wygrał 1 milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej w konkursie „Wielkie Wyzwanie: Energia”. Zawody technologiczne zostały zorganizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Celem „Wielkiego Wyzwania: Energia” jest stymulowanie powstawania przełomowych rozwiązań w obszarze małogabarytowych, wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej.

Elektrownia wiatrowa stworzona przez zwycięską drużynę jest wyposażona w turbinę o wysokim współczynniku mocy. Zastosowano w niej rozwiązania, które pozwalają na optymalną regulację turbiny i magazynowanie energii. Urządzenie pracuje bez ograniczania mocy przy silnych wiatrach i wykorzystuje maksymalnie energię wiatru dla małych i dużych prędkości – podaje NCBiR.

W skład zwycięskiego zespołu MMB Team wchodzą: prof. Zbigniew Krzemiński, Robert Dobieglewski, Sebastian Giziewski, Mateusz Karpiczenko, Bartosz Kołpacki, Krzysztof Kowalewski, Piotr Pancewicz, Jędrzej Pietryka, Mariusz Rutkowski, Janusz Szewczyk i Marcin Szostak.Na co dzień zajmują się projektowaniem układów elektronicznych i sterowaniem urządzeniami energoelektronicznymi i napędowymi.


Czytaj również: „Technologie domowej retencji” pomogą gospodarować deszczówką. Rusza nowy projekt NCBR


“To wiele lat ciężkiej pracy całego zespołu – testów oraz szukania optymalnego rozwiązania. Finalna wersja prototypu pojawiła się 2-3 miesiące temu. Do samego końca nie byliśmy pewni wygranej. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza ciężka praca została doceniona. Liczymy na komercjalizację naszego wynalazku” – powiedział Janusz Szewczyk, programista zespołu MMB Team.

Podczas sobotniego finału prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych przez 6 godzin pracowały w warunkach sztucznego wiatru. Wiatraki znajdowały się na specjalnym stanowisku nawiewowym, a nad przebiegiem zawodów czuwali sędziowie. W szranki stanęło 10 najlepszych drużyn konstruktorskich w kraju, wyłonionych w piątkowych półfinałach: Archetyp, BIGI, Chinook Team, DTD, KamilEco, MMB Team, PJWteam, POLDOM, Silesian Wind Generator, WindCraft.

Sympatycy energii wiatrowej głosowali na jeden z trzech prototypów nominowanych do nagrody specjalnej w kategorii „wzornictwo”. Widzom najbardziej do gustu przypadł prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej zespołu Panel Wiatrowy. Do twórców urządzenia powędruje nagroda w wysokości 50 tys. zł.

O konkursie NCBR

Do „Wielkiego Wyzwania: Energia”, które NCBR zapoczątkowało przed dwoma laty, zgłosiło się ponad 180 drużyn z całej Polski.

Inicjatywa korzysta z doświadczeń konkursów typu Grand Challenge, zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności). W USA wyzwanie związane z opracowaniem systemów autonomicznych do samochodów zaowocowało nie tylko rozwojem nowatorskich i z powodzeniem wdrażanych technologii, ale także zintegrowało środowisko innowatorów.

W odpowiedzi na problem badawczy postawiony w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” zespoły konstruktorskie zaprezentowały na PGE Narodowym działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w najefektywniejszy sposób. Ale liczyła się nie tylko wydajność. Prototypy wiatraków musiały spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”. To m.in. ich wymiary nie mogły być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje cechowały się estetycznym wyglądem i cichą pracą.

Idea „Wielkiego Wyzwania: Energia” jest spójna z celami Unii Europejskiej zawartymi w strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Więcej szczegółów na temat Wielkiego Wyzwania: Energia znaleźć można na stronie NCBR.

Zaprojektuj przydomowy wiatrak i wygraj milion. Ekspert tłumaczy, na czym polega innowacyjny konkurs NCBR [WYWIAD]