{"vars":{{"pageTitle":"Mniej gości, wyższe ceny. Tak wygląda tegoroczne lato w polskich hotelach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","hotele","izba-gospodarcza-hotelarstwa-polskiego","najnowsze","oblozenie","wakacje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":602104}} }
300Gospodarka.pl

Mniej gości, wyższe ceny. Tak wygląda tegoroczne lato w polskich hotelach

Niemal połowa hoteli miała w lipcu mniej gości, niż rok wcześniej. W zdecydowanej większości ceny noclegów wzrosły, choć w połowie wzrost ten był niższy od inflacji.

To najważniejsze wnioski z ankiety przeprowadzanej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP).

Zgodnie z wynikami ankiety w 47 proc. hoteli wskaźnik obłożenia pogorszył się w ujęciu rocznym w lipcu, zaś poprawił się dla 34 proc. Aż 78 proc. odnotowało zwiększenie cen rok do roku.

Obłożenie na tych samych poziomach co w ubiegłym roku uzyskało 17 proc. obiektów. Dane te były bardzo zbliżone w podziale na hotele biznesowe i wypoczynkowe.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Ankieta pokazała też, że wyniki lipca były zbliżone do czerwcowych. I choć zwiększyła się grupa hoteli z frekwencją mniejszą niż 30 proc. (11 proc.), to obłożenie powyżej 50 proc. zanotowało 3/4 hoteli (tak samo jak w czerwcu), w tym 47 proc. obiektów miało je na poziomie powyżej 70 proc.

Nie ma turystów, więc jest drożej

– Spadek frekwencji hotele starają się nadrabiać średnimi cenami. Odpowiedzi wskazują, że zdecydowana większość hoteli (78 proc.) odnotowała zwiększenie cen w stosunku do lipca 2022 r. Dokładnie połowa obiektów zanotowała wzrost do 10 proc., w przedziale 11-20 proc. – 17 proc. hoteli, a powyżej 20 proc. – 11 proc. Oznacza to jednak, że dla co najmniej połowy hoteli wzrost cen jest poniżej wskaźnika średniej inflacji, a więc realnie oznacza spadek – podała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

W sierpniu nieco lepiej

Jak tłumaczy IGHP, dane dotyczące przyjętych rezerwacji na sierpień, podobnie jak w lipcu, potwierdzają, że jest to tradycyjnie słabszy okres dla hoteli biznesowych i jednocześnie bardzo dobry dla obiektów wypoczynkowych. Prognozy, dla całej grupy ankietowanych hoteli, są nieco lepsze niż dla lipca tego roku.

Na frekwencję poniżej 30 proc. wskazało 28 proc. hoteli. Natomiast obłożenie powyżej 50 proc. posiada połowa ankietowanych.

W ankiecie przeprowadzonej w dniach 3-8 sierpnia 2023 roku wzięło udział 131 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach. Spośród nich 67 proc. położonych jest w miastach. Obiekty sieciowe stanowiły 26 proc.

To też może Cię zainteresować: