{"vars":{{"pageTitle":"Moody's: polityka rządu PiS negatywna dla oceny kredytowej Polski. S&P: rating bez zmian na dłużej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["agencje-ratingowe","fitch","moodys","ocena-kredytowa","polityka-gospodarcza","rating","standard-poors"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":22319}} }
300Gospodarka.pl

Moody’s: polityka rządu PiS negatywna dla oceny kredytowej Polski. S&P: rating bez zmian na dłużej

Agencja Moody’s oceniła, że polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości oraz kontynuacja obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego Polski.

Agencja szacuje deficyt sektora finansów publicznych Polski w 2020 r., bez uwzględnienia wypłaty 13-tej emerytury (czyli zgodnie z obecnym projektem budżetu), na 0,6 proc. PKB.

Z kolei główny analityk S&P na Polskę Karen Vartapetov powiedział, że tylko nadwyżki w budżecie mogłyby skutkować pozytywnymi działaniami pod adresem ratingu Polski w średnim terminie, jednak obecnie jest to mało prawdopodobne.

Dodał, że według S&P ocena instytucjonalna Polski może pozostać bez zmian na dłużej.

Moody’s oraz Standard & Poor’s należą do tzw. Wielkiej Trójki agencji ratingowych, obok trzeciej amerykańskiej firmy Fitch Ratings.

W komentarzu do komunikatu Moody’s Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) podało, że Moody’s, mimo negatywnej oceny wskazanych działań w zakresie polityki gospodarczej, nie przewiduje naruszenia reguły wydatkowej, ani regulacji unijnych w zakresie nadmiernego deficytu.

„W kontekście pogarszania się światowej koniunktury oraz wezwań do uruchomienia, tam gdzie to możliwe, stymulacji fiskalnej, kluczowym zagadnieniem jest efektywne wykorzystanie przestrzeni fiskalnej przez poszczególne państwa. Polska z planowanym na 2020 r. zrównoważonym budżetem taką przestrzeń ma i nawet w ocenie Moody’s proponowane działania nie powinny wyczerpać jej potencjału” – podał MPiT.

Według MPiT, w ocenie Moody’s kluczowe znaczenie dla perspektyw polskiej gospodarki ma długookresowy efekt podażowy (sugerowane ograniczenie inwestycji), w mniejszym stopniu zaś podtrzymanie bieżącej koniunktury. „W tym kontekście należy zwrócić uwagę na podjęte w ostatnim okresie działania polityki strukturalnej, które służą podniesieniu potencjału polskiej gospodarki” – dodano.

MPiT nawiązał też częściowo do negatywnej oceny przez Moody’s kierunku zmian w systemie sądownictwa, wskazując na planowane pozytywne wg ministerstwa zmiany w zakresie postępować w sprawach gospodarczych.

„11 listopada 2019 r. wejdzie w życie Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która ma usprawnić postępowania. To z kolei przyczyni się do zwiększenia, szeroko rozumianego, bezpieczeństwa biznesu. Nowe przepisy pozwolą m.in. na wspólne planowanie postępowania przez przedsiębiorców i sąd, wyznaczanie rozpraw w nieodległych terminach oraz dowartościowanie dowodów” – podał MPiT.

>>> Czytaj więcej na ten temat: „Wielkie trio” agencji ratingowych komentuje sytuację w Polsce