Trzy główne agencje ratingowe wydały w ostatnich kilku dniach komunikaty nt. sytuacji w Polsce.

Heiko Peters z agencji Moody’s w krótkim komentarzu po sondażowych wynikach wyborów parlamentarnych w Polsce stwierdził, że zachowanie przez Prawo i Sprawiedliwość większości parlamentarnej „poza zmianami instytucjonalnymi, które z czasem mogą negatywnie wpłynąć na siłę instytucjonalną rządu, kluczowym wyzwaniem będzie zrównoważenie polityki socjalnej partii z utrzymaniem kondycji fiskalnej państwa i konkurencyjności gospodarki”.

Do tego analitycy banku Pekao zebrali dziś rano w jednym miejscu informacje na temat tego, jak oceniają nas ostatnio trzy największe agencje ratingowe.

1. Agencja Standard & Poor’s utrzymała długoterminowy rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Dodatkowo agencja podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,3 proc. z 4,1 proc., a na 2020 r. do 3,2 proc. z 3,1 proc.

2. Agencja Moody’s nie opublikowała w piątek raportu nt. oceny kredytowej Polski, co oznacza, że według Moody’s długoterminowy rating Polski pozostaje na poziomie „A2” ze stabilną perspektywą.

3. Agencja ratingowa Fitch z kolei uważnie patrzy na niezależność instytucji w Polsce. Główny analityk Fitcha na Polskę powiedział też, że dopóki nasz kraj nie zanotuje poprawy w obszarze zadłużenia zagranicznego, trudno będzie o zmianę ratingu.

W ocenie Fitch budżet naszego państwa na 2020 r. nie będzie zrównoważony, wbrew planom partii rządzącej. Standard & Poor’s ma podobne zdanie: prognozuje deficyt sektora finansów publicznych Polski na 2,5 proc.w 2020 i 2021 roku.

>>> Czytaj też: Jak ekonomiści oceniają wynik wyborów 2019? „PiS stał się bardziej przewidywalny”