{"vars":{{"pageTitle":"Moskwa: jesteśmy gotowi na sankcje na LPG z Rosji. Ale na poziomie unijnym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["anna-moskwa","autogaz","gaz","handel-z-rosja","lpg","main","najnowsze","paliwa","rosja","surowce"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":541815}} }
300Gospodarka.pl

Moskwa: jesteśmy gotowi na sankcje na LPG z Rosji. Ale na poziomie unijnym

Wprowadzenie sankcji na rosyjski LPG jedynie na poziomie krajowym byłoby nieefektywne, ale jeżeli pojawiłyby się takie sankcje na poziomie unijnym, jesteśmy na nie gotowi, zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że spółki Skarbu Państwa zaniechały importu rosyjskiego LPG, jest on obecnie importowany jedynie przez spółki prywatne.

My jesteśmy gotowi na sankcje unijne – powiedziała Moskwa w radiu Plus.

Tego gazu rosyjskiego LPG jest coraz więcej. Nie importują go spółki Skarbu Państwa, wyłącznie podmioty prywatne – dodała.


Czytaj także: Prezes POPiHN: Trudno będzie zastąpić LPG z Rosji. Jeśli już, to benzyną z Niemiec [TYLKO W 300GOSPODARCE]


Wraca rozmowa o sankcjach w UE

Minister poinformowała, że wraca teraz rozmowa o sankcjach na rosyjski LPG na forum unijnym.

My niezmiennie postulujemy pełny pakiet plus paliwo jądrowe i w ogóle energetyka jądrowa – podkreśliła Moskwa.

W ocenie minister potrzebna jest regulacja na poziomie unijnym. Wprowadzanie sankcji na poziomie krajowym biorąc pod uwagę nabycie wewnątrzwspólnotowe byłyby – jej zdaniem – nieefektywne.

Gotowość na te sankcje mamy, tutaj Polacy nie muszą się obawiać – oznajmiła.

Zapowiedziała, że w przypadku wprowadzenia sankcji na LPG rząd rozważałby dodatkowe instrumenty wsparcia.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Jeżeli byłaby to zmiana w całej Unii Europejskiej tak jak przy gazie, na pewno Polacy by to odczuli i wszyscy Europejczycy by to odczuliby to w swoich portfelach. Wtedy byśmy się też zastanawiali nad jakimś instrumentem wsparcia, jak to było przy węglu, tak aby w tym okresie przejściowym Polacy tego nie odczuli – podkreśliła minister.

Miliardy na LPG z Rosji

Według danych zebranych przez Forum Energii, Polska wydała 3 miliardy złotych na import gazu LPG z Rosji w 2022 roku. Byliśmy największym importerem rosyjskiego gazu płynnego w UE.

Około trzy czwarte LPG wykorzystuje się w Polsce jako paliwo do samochodów. Mogą one zamiennie wykorzystywać benzynę.

By zapewnić pokrycie zapotrzebowania, Polska musi importować gaz płynny. Jedynie 16 proc. konsumpcji tego paliwa w Polsce jest zaspokajane krajową produkcją

Polecamy też: