{"vars":{{"pageTitle":"Na rynku jest rekordowo dużo nowych mieszkań. Otodom: to jeszcze nie nadpodaż","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","deweloperzy","katowice","krakow","mieszkania","najnowsze","poznan","rynek-nieruchomosci","warszawa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 lutego 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":735516}} }
300Gospodarka.pl

Na rynku jest rekordowo dużo nowych mieszkań. Otodom: to jeszcze nie nadpodaż

Pogłębiająca się nadwyżka podaży nad popytem doprowadziła do rekordowej liczby dostępnych mieszkań. Według Otodom na koniec stycznia oferta firm deweloperskich w obrębie 7 największych miast przekroczyła 57 tys. lokali, a w ich aglomeracjach sięgnęła 73 tys. 

Jak podaje Otodom, w styczniu deweloperzy działający na największych rynkach (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław) wprowadzili do sprzedaży ponad 3,8 tys. lokali.

Popyt okazał się jednak niższy niż miesiąc wcześniej. Wstępny odczyt wskazuje, że sprzedano blisko 3 tys. mieszkań, co najprawdopodobniej przełoży się na finalny wynik na poziomie 2,8 tys. – wskazuje Otodom.

Zatem zapowiada się, że również styczeń zakończy się przewagą podaży nad popytem. Analitycy z Otodom oceniają, że widoczna jest pogłębiająca się nadwyżka podaży nad popytem, która doprowadziła do rekordowej liczby dostępnych mieszkań. I wyliczają, że na koniec stycznia oferta firm deweloperskich w obrębie 7 największych miast przekroczyła 57 tys. lokali, a w ich aglomeracjach sięgnęła 73 tys.

Przy czym sytuacja mocno różni się w zależności od lokalizacji. W Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach podaż wyraźnie przewyższała popyt, podczas gdy w Trójmieście i Warszawie panowała równowaga, a w Poznaniu sprzedaż przewyższyła liczbę nowych mieszkań wprowadzonych na rynek.

Jak podkreśla Otodom, różnice pomiędzy poszczególnymi miastami widoczne były także w czasie wyprzedaży oferty. W Katowicach i Łodzi, mimo przewagi podaży nad sprzedażą, czas wyprzedaży skrócił się, podczas gdy w Warszawie i Trójmieście, przy niewielkiej różnicy między sprzedażą a nową podażą, wyraźnie się wydłużył.

W efekcie, zdaniem analityków z Otodom, na rynkach z dużą liczbą dostępnych mieszkań wskaźniki sprzedaży ustabilizowały się lub spadły, a tam, gdzie oferta była relatywnie niska (Warszawa, Trójmiasto), czas wyprzedaży wzrósł.

Po raz pierwszy od listopada 2022 roku czas potrzebny na wyprzedanie oferty na siedmiu największych rynkach przekroczył pięć kwartałów. Choć poziom uznawany za sygnalizujący nadpodaż wynosi sześć kwartałów, to utrzymujący się w ostatnich miesiącach trend może budzić uzasadnione obawy wśród deweloperów. Warto obserwować tę sytuację, jednak to, czy mamy do czynienia z nadpodażą, będzie można określić po pierwszych trzech miesiącach roku – podsumowuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektor badań rynku Otodom, cytowana w komunikacie.

Polecamy też: