{"vars":{{"pageTitle":"Nadzwyczajne posiedzenie EBC. Będzie wsparcie dla państw strefy euro z największym długiem [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ebc","euro","europejski-bank-centralny","inflacja","makroekonomia","niemcy","obligacje","strefa-euro","wlochy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"15 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":314130}} }
300Gospodarka.pl

Nadzwyczajne posiedzenie EBC. Będzie wsparcie dla państw strefy euro z największym długiem [AKTUALIZACJA]

Nadzwyczajne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) odbyło się w środę 15 czerwca. Bank centralny strefy euro dyskutował o obecnej sytuacji na rynkach i zaproponował stworzenie nowego instrumentu finansowego, który ma pomóc najbardziej zadłużonym krajom strefy euro.

Rada Prezesów EBC, która spotkała w środę, to organ decydujący o polityce monetarnej strefy euro. W tym miesiącu odbyło się już jedno zaplanowane spotkanie Rady. Nie podniesiono na nim co prawda stóp procentowych, ale zapowiedziano podwyżki w kolejnych miesiącach.

Niecały tydzień po poprzednim spotkaniu, Rada spotkała ponownie, na nadzwyczajnym posiedzeniu, by omawiać „obecne warunki rynkowe”. Jak wynika z komunikatu po posiedzeniu, chodziło o kwestię rosnących kosztów kredytów w państwach strefy euro, które są najbardziej zadłużone.

Pandemia pozostawiła trwałe słabości w gospodarce strefy euro, które realnie przyczyniają się do nierównej transmisji normalizacji naszej polityki pieniężnej w różnych jurysdykcjach.W grudniu 2021 został zainicjowany proces normalizacji polityki EBC – Rada Prezesów w związku z tym zobowiązała się przeciwdziałać ponownemu ryzyku fragmentacji [czyli dużemu zróżnicowaniu kosztów obsługi zadłużenia w poszczególnych krajach strefy euro – red.] – podano po posiedzeniu.

Dlatego też Rada upoważniła ECB do współpracy z odpowiednimi organami strefy euro w celu „przyspieszenia prac nad nowym instrumentem zapobiegającym defragmentacji” – podał organ.

Dodatkowo, na podstawie tej oceny Rada Prezesów zdecydowała, że „​​zastosuje elastyczność w reinwestowaniu umorzeń przypadających na portfel PEPP w celu zachowania funkcjonowania mechanizmu transmisji polityki pieniężnej, co jest warunkiem koniecznym, aby EBC mógł wywiązać się ze swojego zobowiązania do zachowania stabilności cen”czytamy też w komunikacie.

Chodzi o program PEPP (ang. Pandemic Emergency Purchase Program) – awaryjny program skupu obligacji, zainicjowany w pandemii. Skup obligacji państw strefy euro miał pozwolić na utrzymanie niskich kosztów obsługi zadłużenia, by pobudzać gospodarkę.

Dzisiejsza zapowiedź EBC wskazuje, że program będzie podtrzymany w stosunku do obligacji z państw strefy euro, które są najbardziej zadłużone. Będzie to co będzie odbiegać od wcześniejszych zapowiedzi zniesienia programu i dotychczasowej zasady, uzależniającej wielkość zakupu aktywów od wielkości gospodarki.

Jednym z państw, na które może być ukierunkowane działanie EBC, są Włochy. Spotkanie zostało zainicjowane świeżo po publikacji danych o rentowności włoskich obligacji skarbowych – jak podaje „Financial Times”, po ubiegłotygodniowym spotkaniu, wzrosła ona do 4,2 proc. z jedynie 1 proc. na początku 2022 roku. To oznacza, jak komentują niektórzy ekonomiści, że zbliża się ona do niebezpiecznie wysokich poziomów.

Zaczyna to bowiem rodzić wśród nich obawy o płynność finansową włoskiego budżetu – koszty obsługi długu zagranicznego tej zadłużonej gospodarki rosną w reakcji na politykę EBC.

Różnica pomiędzy wysokością oprocentowania niemieckich obligacji a obligacji bardziej zadłużonych krajów południa, w tym Włoch, po ostatnim posiedzeniu EBC wzrósł ogółem do najwyższego poziomu od ponad dwóch lat, podaje z kolei Reuters.

Inflacja w Polsce wyniosła 13,9 proc. w maju. I na razie raczej nie spadnie