{"vars":{{"pageTitle":"Najbardziej wpływowy bank świata: Pandemię można "tanio" powstrzymać. To świetne wieści dla gospodarki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ekonomisci","goldman-sachs","gospodarka","kryzys","main","makroekonomia","opinie","pandemia","recesja"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"12 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":60059}} }
300Gospodarka.pl

Najbardziej wpływowy bank świata: Pandemię można „tanio” powstrzymać. To świetne wieści dla gospodarki

Kryzys na świecie będzie znacznie słabszy, niż większość uważa. Wszystko dzięki odkryciu, że rozwój pandemii można „tanio” powstrzymać.

Ekonomiści banku inwestycyjnego Goldman Sachs – który na rynkach ma często opinię bardzo wpływowego – są stosunkowo optymistycznie nastawieni co do skali kryzysu w tym roku oraz ożywienia gospodarczego w 2021.

Uważają oni, że światowa gospodarka skurczy się o 3,3 proc. w tym roku, a następnie wzrośnie aż o 6,5 proc. w przyszłym.

To znacznie mniej pesymistycznie niż zdecydowana większość ekonomistów. Dla porównania, konsensus Bloomberga zakłada odpowiednio -3,8 proc. w 2020 roku i +5,3 proc. w roku przyszłym.

Skąd ten optymizm u ekonomistów nowojorskiego banku?

„Ponieważ poziom nowych przypadków jest nadal stosunkowo niski, uważamy, że epidemię można powstrzymać za pomocą stosunkowo niedrogich środków, takich jak lokalne lockdowny, utrzymywanie dystansu społecznego i powszechne stosowanie maseczek” – argumentują ekonomiści Goldmana.

Także podejście rządów i banków centralnych będzie pomagać. Goldman oczekuje, że rządzący nadal będą wpompowywać pieniądze w gospodarkę, a Rezerwa Federalna – amerykański bank centralny – nie zdecyduje się na podwyżkę stóp do początku 2025 roku. Obecnie główna stopa procentowa jest rekordowo niska i mieści się w przedziale 0-0,25 proc.

„Połączenie silnego wzrostu i luźnej polityki pieniężnej musi być utrzymane przez długi czas, aby gospodarka mogła wyjść z głębokiego spowolnienia” – argumentuje Goldman Sachs.

Jak wskazują, w strefie euro dane gospodarcze nadal zaskakują pozytywnie, a wskaźniki PMI z gospodarek strefy euro zarówno w przemyśle, jak i usługach mocno rosną.

Każda prognoza gospodarcza jest obarczona ryzykiem. W tym przypadku największym ryzykiem dla tempa i skali ożywienia wg Goldmana jest wzrost liczby zakażeń, zwłaszcza w Hiszpanii.

Poniżej tabelka z prognozami Goldmana i Bloomberga dla poszczególnych krajów:

USA z większym ryzykiem

Perspektywy dla Stanów Zjednoczonych są również pozytywne, ale obarczone nieco większym ryzykiem w najbliższej przyszłości. A tym ryzykiem – poza nieprzewidywalnością rozwoju epidemii – jest sytuacja polityczna.

„Jeśli chodzi o politykę, najnowsze zarządzenia prezydenta Donalda Trumpa – zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 400 dolarów tygodniowo i zawieszenie poboru podatku od wynagrodzeń do końca roku – niwelują pilną potrzebę znalezienia bardziej kompleksowego rozwiązania legislacyjnego w celu stymulacji sytuacji gospodarczej gospodarstw domowych” – piszą w raporcie ekonomiści.

Goldman Sachs oczekuje jednak uchwalenia pakietu fiskalnego do września o wartości co najmniej 1,5 biliona dolarów, obejmującego ulgi podatkowe oraz dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych. Dzięki temu polityka fiskalna byłaby wystarczająco wspierająca, aby utrzymać ożywienie gospodarcze i wspomóc tym samym prawdopodobieństwo materializacji prognoz.

Goldman Sachs jest przez wielu uważany za najbardziej wpływowy bank na świecie, a jego byłymi pracownikami są m .in. Mario Draghi, do niedawna szef Europejskiego Banku Centralnego, czy też Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA, a także wielu były sekretarzy skarbu i polityków.

Najbardziej wpływowy bank świata udostępnia bezpłatnie swój kurs biznesowy dla kobiet