{"vars":{{"pageTitle":"Najbardziej znienawidzone firmy 2023. Oto korporacje, których nie znoszą konsumenci","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["credit-suisse","disney","elon-musk","firmy","konsumenci","korporacje","main","meta","najnowsze","netflix","x"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"24 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":631404}} }
300Gospodarka.pl

Najbardziej znienawidzone firmy 2023. Oto korporacje, których nie znoszą konsumenci

Dla wielu dużych i znanych firm rok 2023 rok nie był doskonały. Oto lista najbardziej znienawidzonych przez konsumentów korporacji w Stanach Zjednoczonych.

Wiele znanych firm działających w Stanach Zjednoczonych zostało ostatnio poddanych ostrej krytyce z powodu spadku jakości obsługi klienta. Klienci narzekali na gorsze zarządzanie organizacjami biznesowymi i kontrowersyjne techniki marketingowe.

Niezadowolenie konsumentów często związane jest z rosnącym wykorzystaniem automatyzacji, w połączeniu z napiętym rynkiem pracy i niedoborami pracowników. Firmy spotykające się z publiczną krytyką doznają uszczerbku na reputacji, którego odbudowa może zająć kilka lat. Pośród najbardziej krytykowanych firm w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku znalazły się firmy dobrze znane i cieszące się dużym zainteresowaniem mediów. Dane pochodzą z American Customer Satisfaction Index (ACSI), a opublikowane przez CEOWorld.

Amerykańska lista wstydu

Oto niektóre firmy, które spotkały się z masową krytyką ze strony amerykańskich konsumentów w 2023 r.

W zestawieniu znalazło się Anheuser-Busch InBev. Największa na świecie firma piwowarska spotkała się z negatywną reakcją za współpracę z transpłciowym influencerem Dylanem Mulvaneyem. Jednorazowa akcja wywołała kontrowersje zarówno ze strony środowisk konserwatywnych, jak i LGBTQ+. Bojkot tej marki przede wszystkim przez środowiska konserwatywne na początku 2023 r. doprowadził do 10,5-procentowego rocznego spadku przychodów firmy w USA w drugim kwartale.

Credit Suisse z siedzibą w Szwajcarii upadł w wyniku różnych skandali, w tym szpiegostwa korporacyjnego, prania pieniędzy i oszustw. Interwencja rządu i przejęcie przez UBS pokazują konsekwencje angażowania się instytucji finansowych w nieetyczne praktyki, wpływające nie tylko na akcjonariuszy, ale także na gospodarkę.


Czytaj także: Binance przyznaje się do prania brudnych pieniędzy. Ogromne kary na firmę i prezesa


Disney, potęga branży rozrywkowej, doświadczył 22-proc. spadku wartości rynkowej. Koszt akcji Disneya spadł o ponad 56 proc. od marca 2021 roku. Ma to związek m.in. ze sprzeciwem firmy w sprawie prawa wprowadzonego na Florydzie „Don’t Say Gay”, czyli zakazie prowadzenia rozmów w szkołach na temat tożsamości płciowej i orientacji seksualnej w klasach.

W obliczu gwałtownie spadającej sprzedaży stanął w 2023 roku Ford Motor Company. Niezadowoleni konsumenci krytykowali kwestie produkcyjne w zakresie bezpieczeństwa.

Fox Corporation, w szczególności Fox News, doświadczył wewnętrznych wstrząsów i publicznej krytyki po odejściu gospodarza programu, Tuckera Carlsona. Rewelacje na temat osobistych opinii Carlsona, sprzecznych z jego wypowiedziami na antenie, spowodowały krytykę opinii publicznej.

Z kolei jedna z głównych korporacji w branży farmaceutycznej, Johnson & Johnson, czerpała zyski z leków opioidowych. I to mimo że ogłosiła zamiar odejścia z tej branży jeszcze w 2020 roku. Ponadto firma ma zapłacić 5 mld dol. odszkodowania za udział w epidemii opioidów w Stanach Zjednoczonych.

3M, międzynarodowa korporacja, działająca w różnych dziedzinach (w sektorze dóbr konsumpcyjnych, bezpieczeństwa pracowników, przemysłu i opieki zdrowotnej), spotkała krytyka z powodu zanieczyszczenia publicznych źródeł wody chemikaliami. W 2023 r. 3M zgodziła się na ugodę o wartości 10,3 mld dolarów.

Meta Platforms, spółka macierzysta Facebooka i Instagrama, musi zapłacić kary za naruszenie prywatności. Kontrowersje związane z udostępnianiem danych, doprowadziły do ukarania firmy grzywną w wysokości 1,3 mld dolarów za naruszenie przepisów Unii Europejskiej dotyczących prywatności. Co więcej, Meta Platforms spotkała się z negatywną reakcją po zwolnieniu ponad 10 tysięcy pracowników w pierwszej połowie 2023 roku. Firma Marka Zuckerberga zrobiła to po uprzednim zadeklarowaniu 23,2 mld dolarów zysków w poprzednim roku. Tegoroczne zwolnienia w Meta Platforms były tylko dodatkiem do 11 tys. pracowników zwolnionych w listopadzie 2022 roku.

Netflix, posiadający ponad 232 miliony abonentów, podniósł ceny subskrypcji i zakazał udostępniania haseł w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Doprowadziło to do pierwszego spadku subskrypcji i znacznie zmniejszyło dochody firmy.

Oferta sztucznej inteligencji OpenAI, ChatGPT, choć odniosła sukces technologiczny, została skrytykowana przez konsumentów. Uważają oni, że produkt ten może zagrozić milionom pracowników.

Pacific Gas and Electric Company stanęło przed sądem i straciło w oczach opinii publicznej za przyczynienie się do wywołania pożarów w północnej Kalifornii. Proces zakończył się ugodą, a firma wypłaci 55 milionów dolarów odszkodowania.

W obliczu kłopotów prawnych stanął z kolei Snapchat. Firma została publicznie skrytykowana za swoją rolę w handlu narkotykami i wykorzystywaniu seksualnym nastolatków. Większość użytkowników tej aplikacji to osoby w wieku od 13 do 24 lat. Firma zmniejszyła liczbę swoich pracowników o 20 proc., a cena jej akcji spadła.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Trump Organization, czyli dwie firmy należące do byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, zostały uznane za winne oszustw podatkowych sprzed wielu lat. Na początku 2023 r. firmy te zostały ukarane grzywną w wysokości 1,61 mln dolarów. Wyrok skazujący doprowadził również do pozbawienia wolności na pięć miesięcy dyrektora finansowego Trump Organization.

Konsumentom podpadł także X, gigant mediów społecznościowych, znany wcześniej jako Twitter. Firma osiąga roczne przychody w wysokości 4,4 mld dolarów. Kiedy Elon Musk przejął Twittera, kierunek rozwoju przedsiębiorstwa stał się niestabilny. Przede wszystkim Musk zniósł zakazy, dotyczące wielu kont, które były uznane jako obraźliwe. Nigdy nie utworzył również zespołu odpowiedzialnego za moderację treści.

Musk narzucił też comiesięczną opłatę za „niebieskie ptaszki”, czyli funkcję używaną do wskazywania zweryfikowanego konta użytkownika lub osoby publicznej na platformie mediów społecznościowych.

Na liście znalazły się także linie lotnicze, które w tym roku borykały się z licznymi zakłóceniami na lotniskach. Linie, które otrzymały słabą konsumencką ocenę to Frontier Airlines i Southwest Airlines.

Czytaj także: