{"vars":{{"pageTitle":"Najemcy nie mają pieniędzy na czynsz. Szczególnie ci z dziećmi na utrzymaniu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300grafika","dzieci","eurotat","gospodarstwa-domowe","main","mieszkania","mieszkanie","najnowsze","polska","ue","wykluczenie-spoleczne","wynajem","wynajem-mieszkan"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":728011}} }
300Gospodarka.pl

Najemcy nie mają pieniędzy na czynsz. Szczególnie ci z dziećmi na utrzymaniu

W Polsce niemal co dziesiąta osoba wynajmująca mieszkanie nie jest w stanie opłacić czynszu bez konieczności zaciągania pożyczek, brania kredytu lub sięgania do innych finansowych źródeł. Największy problem z uregulowaniem tego zobowiązania mają rodziny z dziećmi. 

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, tylko w 2023 roku około 58 mln mieszkańców Unii w wieku 16 lat i więcej zgłosiło trudności związane z brakiem pieniędzy na opłacenie czynszu za wynajmowane mieszkanie. To 13 proc. całej populacji UE. W Polsce takich osób było aż 3,5 miliona (9,6 proc.).

Mowa tu o osobach, które nie były w stanie opłacić czynszu za wynajmowane mieszkanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, korzystając wyłącznie ze swoich środków, bez konieczności zaciągania pożyczek, brania kredytu lub sięgania do innych finansowych źródeł.

Najwyższe wskaźniki jeżeli chodzi o takie komplikacje przy wynajmie odnotowano w Grecji (26,1 proc.), Francji (24,1 proc.) oraz Hiszpanii (17,2 proc.). Z drugiej strony najmniej problemów zgłoszono w Rumunii (0,3 proc.), na Słowacji (1,1 proc.), w Belgii (4,3 proc.) oraz w Niemczech i na Węgrzech (po 4,7 proc.).

Rodziny w gorszej sytuacji

Pomimo różnego poziomu trudności finansowych do pokonania, jest coś co łączy wszystkie unijne państwa: gospodarstwa domowe z dziećmi na utrzymaniu miały bardziej pod górkę niż te bez dzieci. Z powodu wydatków generowanych przez dzieci, we Francji problem z zapłaceniem czynszu miała aż co trzecia wynajmująca mieszkanie osoba.

– Dla gospodarstw domowych z dziećmi najwyższe wskaźniki trudności z opłaceniem czynszu za wynajem zgłoszono we Francji (33,2 proc.), Grecji (26,3 proc.) i Hiszpanii (20,8 proc.), podczas gdy najniższe wskaźniki odnotowano na Słowacji (1,2 proc.) i w Bułgarii (3,7 proc.) – podaje Eurostat.

Średnio w UE kłopotów finansowych nie pozwalających opłacić czynszu za wynajęte mieszkanie doświadczyło ponad 18 proc. rodzin z dziećmi, w porównaniu do 10 proc. gospodarstw domowych bez dzieci. Nad Wisłą komplikacje tego rodzju miało 12,4 proc. gospodarstw domowych z dziećmi oraz 7,6 proc. gospodarstw domowych bez dzieci.

– Ceny wynajmu są absurdalnie wysokie w stosunku do zarobków. Państwo zajmuje się mieszkalnictwem w sposób absolutnie zły. Zamiast pomóc, kiedy rodzina nie jest w stanie płacić czynszu, państwo przerzuca odpowiedzialność na karb wynajmującego. W rezultacie ktoś, kto ma mieszkanie do wynajęcia, boi się je udostępnić. Ceny rosną a wiele mieszkań stoi pustych mówi 300Gospodarce prof. Łukasz Goczek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Generalnie w Unii płacenie czynszu za wynajem było większym problemem na obszarach wiejskich (14 proc. osób zgłosiło negatywne doświadczenia), w Polsce natomiast w miasteczkach i na przedmieściach (13,7 proc. osób odnotowało problemy). To odpowiednio o 1,7 punktu procentowego oraz o 5,3 punktu procentowego więcej w porównaniu z miastami.

Stabilni finansowo seniorzy

Dane Eurostatu pokazują również, że w 2023 roku w UE najrzadziej trudności z posiadaniem środków finansowych na opłacenie czynszu w ciągu ostatnich 12 miesięcy zgłaszali seniorzy.

– Młodsze osoby w wieku 16–29 lat (14,8 proc.) oraz w wieku 30–54 lat (14,7 proc.) zgłaszały najwyższe wskaźniki, podczas gdy wskaźniki te spadły do 12,8 proc. dla osób w wieku 55–64 lat i dalej do 6,7 proc. dla osób w wieku 65 lat lub starszych. Podobny wzór zaobserwowano wśród osób, które nie były narażone na ubóstwo lub wykluczenie społeczne, gdzie trudności z wynajmem spadły z 10,6 proc. dla osób w wieku 16–29 lat do 4,1 proc. dla osób w wieku 65 lat lub starszych – informuje Eurostat.

Wśród osób narażonych na ubóstwo lub wykluczenie społeczne trudności z uregulowaniem zobowiązań były znacznie wyższe, osiągając szczyt na poziomie 27,7 proc. dla osób z przedziału wiekowego 30–54 lat. Wysokie wskaźniki odnotowano również wśród w grupie 55–64 lata (24,0 proc.) oraz 16–29 lat (22,1 proc.), z dalszym spadkiem do 12,9 proc. dla osób w wieku 65 lat lub starszych.

Oprac. Dorota Mariańska

To też może Cię zainteresować: