{"vars":{{"pageTitle":"Najnowsze dane o Bezpiecznym Kredycie 2%. Połowa wniosków już ma umowę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezpieczny-kredyt-2","konto-mieszkaniowe","kredyty-mieszkaniowe","najnowsze","program-gospodarczy","zwiazek-bankow-polskich"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"13 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":625756}} }
300Gospodarka.pl

Najnowsze dane o Bezpiecznym Kredycie 2%. Połowa wniosków już ma umowę

Liczba umów zawartych w ramach rządowego programu „Bezpieczny kredyt” z oprocentowaniem 2 proc. wzrosła do ponad 33,7 tys., podała wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka. Dotychczas złożono ponad 67,1 tys. wniosków o taki kredyt.

Wydaje się, że wyhamowanie liczby wniosków w poprzednim raporcie to efekt wolnej środy 01.11. W ubiegłym tygodniu liczba wniosków wróciła do trendów obserwowanych od II połowy września. Liczba umów stabilnie – napisała Wachnicka na swoim koncie na platformie X (dawniej Twitter).

Według prezentowanych przez nią danych, na 9 listopada tego roku liczba wniosków wyniosła 67 068 (+3 227 w skali tygodnia), zawarto 33 677 umów (+ 3 248 w skali tygodnia).

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązuje od lipca. Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Jak dodaje Wachnicka, dotychczas w ramach programu rządowego założono ok. 4,3 tys. kont mieszkaniowych.

Konta mieszkaniowe +152 szt. t/t, łącznie 4 286 szt – napisała Wachnicka na swoim profilu na platformie X.

W ubiegłym tygodniu informowała, że do 2 listopada zawarto łącznie 4 134 umowy na rachunki mieszkaniowe.

Konto mieszkaniowe to produkt przeznaczony dla osób, które w dniu otwarcia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat. Nie mogą być również właścicielem domu lub mieszkania, z wyłączeniem sytuacji opisanych w ustawie regulującej zasady prowadzenia kont mieszkaniowych.

Konieczne jest dokonywanie na to konto comiesięcznych wpłat, nie niższych niż 500 zł oraz nie wyższych niż 2 tys. zł. Dopuszczalny jest brak jednej wpłaty w trakcie roku kalendarzowego, w dowolnie wybranym przez klienta miesiącu. Maksymalny okres prowadzenia konta to 10 lat.

Czytaj także: