{"vars":{{"pageTitle":"Największe finansowe centra świata i Europy. Próżno szukać wśród nich polskich miast [RANKING]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","europa","finanse","main","miasta","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"31 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":617716}} }
300Gospodarka.pl

Największe finansowe centra świata i Europy. Próżno szukać wśród nich polskich miast [RANKING]

Amerykańskie miasta dominują w pierwszej dziesiątce listy najsilniejszych centrów finansowych. W rankingu znalazło się też niemało europejskich metropolii. Warszawa jednak ląduje na odległej pozycji.

Na arenie globalnych finansów, miasta na całym świecie rywalizują o miano najpotężniejszego centrum finansowego. Prestiżowy tytuł przyciąga znaczące inwestycje ze strony przedsiębiorstw, ale także uwagę decydentów.

Kto jest zatem największym ośrodkiem finansowym świata? Według rankingu opublikowanego przez Global Financial Centres Index 2023 r. (GFCI)palmę pierwszeństwa dzierży Nowy Jork. Miasto zapewniło sobie pierwsze miejsce i po raz kolejny z rzędu zasłużyło na miano stolicy światowych finansów.

Na drugim miejscu znajduje się Londyn. Odporność i zdolność adaptacji miasta pozwoliły mu zachować status wiodącego centrum finansowego w Europie. Londyn ceniony jest przez inwestorów i firmy przez zdolność do dostosowania się do zmian i solidną infrastrukturę. Tym samym umacniając jego pozycję na globalnej arenie finansowej, mimo brexitu.

Trzecim miastem pod tym względem okazał się Singapur, a na czwartym miejscu znalazł się Hongkong. Czołówka rankingu wygląda tak:

W rankingu widać dominację amerykańskich miast. Na pozycji piątej uplasowało się San Francisco, a na szóstej Los Angeles. Miasta ze szczytu rankingu utrzymują swoje mocne pozycje już od lat i nie dopuszczają konkurencji do ścisłej siódemki.

Szanghaj zajął siódme miejsce wciskając się pomiędzy amerykańskie centra finansowe. Tuż za nim na liście usadowił się Waszyngton, awansując o 3 oczka, jednocześnie wypychając Chicago o jedną pozycję niżej, niż rok temu.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Szwajcaria i Niemcy – europejskie potęgi finansowe

O ile światowym numerem jest Nowy Jork, to w Europie dominuje Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii stanowi finansowy hub numer jeden na Starym Kontynencie.

Drugie miejsce wśród miast europejskich zajęła szwajcarska Genewa, zajmując w ogólnoświatowym rankingu pozycję 10. Tym samym miasto wspięło się o 13 pozycji w porównaniu z poprzednią edycją rankingu. Regulacje i niski poziom korupcji to mocne strony tego miasta, które znacznie zwiększają jego siłę finansową.

Frankfurt, zajmuje trzecie miejsce w Europie. Awans z 17. na 14. pozycję w ogólnoświatowym rankingu niemieckiego centrum finansowego wskazuje na jego rosnące znaczenie. Atrakcyjność Frankfurtu leży w jego instytucjach finansowych, ale również w jego pozycji jako ważnego gracza w strefie euro, wspierającego stabilność i wzrost gospodarczy – wynika z raportu.

Na czwartym miejscu wśród europejskich stolic finansowych znalazł się Paryż. Tuż za nim uplasował się Luksemburg. Na szóstej pozycji wylądowało drugie szwajcarskie miasto, czyli Zurich. Do pierwszej dziesiątki europejskich stolic finansowych zaliczyły się jeszcze dwa niemieckie miasta. Jest to Berlin znajdujący się na 8. miejscu i Monachium z numerem 10.

Warszawa mocno z tyłu

Polskie miasto w światowym rankingu zajęły dalekie pozycje. Warszawa znalazła się na 92. miejscu spośród 120 miast biorących udział w zestawieniu. Stolica spadła o 22 oczka w dół w porównaniu z poprzednią edycją wskaźnika, choć punktów w rankingu jej przybyło. Ale wiele miast poprawiło swoją punktację znacznie mocniej, co sprawiło, że nawet lepszy rating nie uchronił Warszawy przed spadkiem na liście.

Stolica Polski nie jest wyjątkiem. Gdy spojrzymy na inne miasta naszego regionu to okaże się, że rok 2023 nie był dla nich łaskawy. Z 16 miast znajdujących się na liście 11 odnotowało spadki.

Raport GFCI podkreśla istotne czynniki wpływające na konkurencyjność finansową miasta. Wolność gospodarcza i podejście do korupcji odgrywają kluczową rolę. Ponadto branding miasta, obejmujący bezpieczeństwo, stabilność, ofertę kulturalną i jakość życia, znacząco wpływa na jego atrakcyjność dla firm, profesjonalistów i inwestorów.

Czytaj także: