Ponad połowa bankowców uważa, że należy wdrażać publiczne programy takie, jak np. zwolnienia podatkowe, systemy motywacyjne, wspierające i zachęcające gospodarstwa domowe do długoterminowego oszczędzania – szczególnie na cele emerytalne – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP).
80 proc. ankietowanych podaje, że powinny być realizowane publiczne programy wspierające oszczędzanie długoterminowe na cele emerytalne. Niewiele mniej, bo 75 proc. podało za równie ważne wsparcie na cele mieszkaniowe. Publiczne programy pomagające w oszczędzaniu na cele zdrowotne uważa za istotne 58 proc. badanych. Natomiast 33 proc. wyróżniło także cele edukacyjne – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar.
Czy w czasie pandemii zmniejszyła się liczba lokat terminowych?
Według 36 proc. badanych, w okresie pandemii bezpowrotnie zlikwidowano ponad 30 proc. lokat terminowych. Jedna trzecia (33 proc.) jest zdania, że zlikwidowano w tym czasie od 6 do 20 proc. lokat, a 30 proc. uważa, że klienci od początku pandemii zlikwidowali mniej niż 10 proc. lokat terminowych.
Według badania, zainteresowanie klientów mieszkaniowymi produktami kredytowymi o stałym (lub częściowo stałym) oprocentowaniu zostało ocenione jako małe przez 43 proc. badanych. Odmiennego zdania jest 16 proc. badanych, którzy widzą duże lub bardzo duże zainteresowanie takimi produktami kredytowymi.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 5-23 sierpnia. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięły udział 92 placówki bankowe z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.
Gazociąg Nord Stream 2 musi podlegać unijnemu prawu – zdecydował sąd w Düsseldorfie