{"vars":{{"pageTitle":"Nastroje na rynku nieruchomości rosną, ale kupujący wciąż się wstrzymują","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","doplaty-do-kredytu","mieszkania-na-sprzedaz","najnowsze","rynek-nieruchomosci","zakup-nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"24 kwietnia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":739296}} }
300Gospodarka.pl

Nastroje na rynku nieruchomości rosną, ale kupujący wciąż się wstrzymują

Na początku 2025 roku rynek nieruchomości wyraźnie się ożywił – choć wciąż nie bez ostrożności. Jak wynika z badania portalu Nieruchomosci-online.pl, nastroje wśród pośredników poprawiły się w każdym segmencie rynku, a największe ożywienie widać wśród kupujących mieszkania i działki.

Wskaźnik nastrojów na rynku nieruchomości wzrósł o 6 pkt kw/kw do 53,5 pkt w I kw. 2025 r. Wpłynęły na to m.in. rządowe zapowiedzi programu dopłat do kredytów oraz nieco większa elastyczność cenowa sprzedających – wynika z badania portalu Nieruchomosci-online.pl.

Rok wcześniej wskaźnik nastrojów wyniósł 55,6 pkt w I kw.2024 r. – podano.

Chociaż program dopłat do kredytów jeszcze nie wystartował, to już sama zapowiedź z lutego wystarczyła, aby nastroje się poprawiły. Więcej osób zaczęło się rozglądać, wróciły pytania o oferty, pojawiła się nadzieja, że coś „ruszy”. Rynek jednak wciąż działa bardzo ostrożnie – powiedział Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl, cytowany w materiale.

Lepsza ocena nastrojów to także efekt mniejszego szaleństwa cenowego. Wprawdzie podstawą rynku wciąż są wysokie ceny, które zostały wygenerowane przez poprzednie wsparcie rządowe, ale osoby sprzedające w wielu miastach są bardziej skłonne do obniżek. Swoje zrobiła też zbliżająca się wiosna, która zawsze uaktywnia część kupujących – dodał.

Na ogólny wynik nastrojometru rynku nieruchomości składają się oceny wszystkich kategorii nieruchomości: mieszkań, domów, działek, najmu i obiektów komercyjnych. W I kwartale 2025 r. poprawa nastrojów odczuwalna była w każdym typie nieruchomości, chociaż o różnym nasileniu.

Rośnie popyt na mieszkania i działki

Jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, w I kwartale lekki wzrost popytu na swoim lokalnym rynku odczuło 42 proc. pośredników biorących udział w badaniu Nieruchomosci-online.pl. W kategorii działek budowlanych takiego zdania było 40 proc. agentów. Podobnego impulsu nie widać jeszcze w domach jednorodzinnych, gdzie większość pośredników mówiła jeszcze o stabilizacji popytu (36 proc.). Większych zmian nie ma także na rynku wynajmu mieszkań.

Nastroje poprawiły się wszędzie w porównaniu do IV kw. 2024 r., ale każdy typ nieruchomości wciąż jest niżej oceniany niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podano w komunikacie.

Podsumowując: rynek nieruchomości lekko ożywił się na początku 2025 r., ale cały czas działa w trybie „czekam i obserwuję”. Przez niepewność spowodowaną brakiem startu programu mieszkaniowego i obniżek stóp procentowych, wiele decyzji jest odkładanych na później. Kupujący szukają, porównują i rozważają. Sprzedający dzielą się na tych, którzy liczą na wzrost cen w przyszłości i tych, którzy wolą sprzedać już teraz. Nawet taniej, ale szybciej – powiedział Bieńkowski.

W badaniu, które przygotował portal Nieruchomosci-online.pl we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, wzięło udział blisko 1400 pośredników z całej Polski.


Przeczytaj również: