{"vars":{{"pageTitle":"Nastroje w polskim przemyśle najgorsze w XXI wieku. Bezprecedensowe spadki produkcji, nowych zamówień i eksportu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","makroekonomia","pandemia-koronawirusa","pmi","przemysl"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"4 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":52403}} }
300Gospodarka.pl

Nastroje w polskim przemyśle najgorsze w XXI wieku. Bezprecedensowe spadki produkcji, nowych zamówień i eksportu

W kwietniu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł z marcowego poziomu 42,4 pkt. do 31,9 pkt., odnotowując najniższą wartość w historii badań, czyli od czerwca 1998 roku – podała firma badawcza IHS Markit.

IHS Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego przemysłu.

Dotychczasowa najniższa wartość indeksu PMI w polskim przemyśle odnotowana w grudniu 2008 roku wynosiła 38,3 pkt.

Kwiecień 2020 roku był najgorszym miesiącem dla polskich producentów w historii badań. Główny indeks osiągnął rekordowo niski poziom.

To samo dotyczyło pozostałych wskaźników: produkcji, nowych zamówień, eksportu, zakupów, zaległości produkcyjnych, czasu dostaw oraz przyszłej produkcji.

Obrazuje to bezprecedensowe na tle badań historycznych tempo spadku aktywności w polskim sektorze wytwórczym.

PMI to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50 pkt. oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze, a wskaźnik poniżej 50 pkt. oznacza pogorszenie koniunktury.

>>>Czytaj także: Gospodarka na Nowo: co to jest pandenomia i jak zmieni Polskę i świat wywiad z Piotrem Arakiem, dyrektorem PIE