{"vars":{{"pageTitle":"Naukowcy w Stanfordzie blisko przełomu: mikroorganizmy pomogą przechować energię odnawialną","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","nowe-technologie"],"pageAttributes":["biotechnologia","energetyka","energia-odnawialna","stanford"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 kwietnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":5951}} }
300Gospodarka.pl

Naukowcy w Stanfordzie blisko przełomu: mikroorganizmy pomogą przechować energię odnawialną

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda tworzą z OZE metan, donosi engadget. A robią tak ponieważ ich zdaniem pozwoli to efektywnie przechować nadprodukcję energii.

Technologia, nad którą pracują Amerykanie opiera się o wykorzystanie występujących w przyrodzie archeonów Methanococcus maripaludis, u których substratami procesu oddychania są wodór i dwutlenek węgla, a głównym produktem tej reakcji jest metan.

W zamyśle naukowców, naddatek energii wytworzonej z odnawialnych źródeł służyłby do rozbijania cząsteczek wody na atomy tlenu i wodoru.

Następnie, wspomniane mikroorganizmy z wykorzystaniem tego wodoru, a także dwutlenku węgla pobranego z powietrza, produkowałyby metan.

Ten gaz z kolei mógłby być magazynowany i spalany w celu wytworzenia dodatkowej energii, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli metoda okaże się skuteczna, będzie pierwszą w historii technologią umożliwiającą efektywne i poręczne gospodarowanie energią wytworzoną z OZE.