Ograniczenie zużycia energii w domu nawet o 5 proc. może przynieść ok. 65-100 złotych oszczędności w tym roku. Gdyby ograniczenie zużycia sięgnęło 10 proc. to oszczędności wyniosą nawet ok. 130-200 złotych.
To główne wnioski z analizy przeprowadzonej przez Instytut Jagielloński
– Najtańsza energia to ta zaoszczędzona. Z naszej analizy wynika, że przy redukcji zużycia tylko o 5 proc., sektor przemysłowy, usługowy, MŚP i gospodarstwa domowe mogłyby łącznie w skali kraju zaoszczędzić ok. 7-8 mld złotych – mówi prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, cytowany w komunikacie.
Jak oszczędzać energię w domu?
Autorzy analizy zwracają uwagę, że warto najpierw zainwestować i wdrożyć rozwiązania z zakresu inteligentnego zarządzania energią. To tak zwane rozwiązania smart home. Mogą one pomóc zaoszczędzić nawet 30 proc. energii.
– Warto także wyposażyć domowe grzejniki w elektroniczne termostaty, które wykorzystując algorytmy optymalizujące i adaptacyjne, pozwalają zmniejszyć zużycie energii, a przez to obniżyć koszty ogrzewania – czytamy dalej.
Podobne korzyści przynosi tzw. smart plug. Chodzi o podłączane do gniazdka elektrycznego urządzenie, które pozwala kontrolować przepływ prądu do konkretnych sprzętów.
Gniazdko elektryczne może wówczas pełnić rolę inteligentnego licznika energii. Pozwala też wykrywać zwarcia.
– Kolejnym rozwiązaniem może być wymiana tradycyjnych źródeł światła na oświetlenie LED, dzięki czemu można uzyskać oszczędności w zużyciu energii na poziomie nawet 65 proc. – wskazuje też IJ.
Jeszcze więcej można osiągnąć, montując system inteligentnego oświetlenia LED. Pozwoli on na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem domu, ale też na przykład na automatyczne włączanie i wyłączanie światła.
Oszczędzanie w firmach
Jeśli chodzi o firmy, to eksperci zalecają im zacząć od audytu energetycznego. Rozwiązania dla firm są zazwyczaj w większym stopniu “szyte na miarę” niż rozwiązania dla gospodarstw domowych.
– W oparciu o inteligentne układy pomiarowo-rozliczeniowe umożliwiające zdalny odczyt, firmy mogą na bieżąco analizować zużycie energii elektrycznej, co pozwala nie tylko na większą kontrolę zużycia energii oraz kosztów, ale także oszacowanie optymalnej wartości mocy umownej i optymalizację opłat taryfowych – podkreślają autorzy analizy.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Czytaj także:
- Europa musi się pozbyć gazu z Rosji. I bardziej oszczędzać energię
- Uszczelnij okna, odsłoń kaloryfer. PTEZ uczy, jak oszczędzać ciepło
- PSE będzie zachęcać do oszczędzania prądu. Ale blackout nam nie grozi
- Jak zmniejszyć rachunek za prąd, czyli oszczędzanie energii. Podpowiadamy, jak robić to z głową