{"vars":{{"pageTitle":"Podwyżki stóp z X i XI 2021 świadczą o "wysokiej wiarygodności" NBP, mówi analityk ważnej agencji ratingowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["agencja-ratingowa","dane-makroekonomiczne","inflacja","narodowy-bank-polski","pkb","prognoza","standard-and-poors","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"30 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":225216}} }
300Gospodarka.pl

Podwyżki stóp z X i XI 2021 świadczą o „wysokiej wiarygodności” NBP, mówi analityk ważnej agencji ratingowej

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych w tym i w przyszłym roku – uważa analityk ważnej agencji ratingowej S&P.

Firmy ratingowe to instytucje zajmujące się oceną wiarygodności kredytowej np. krajowych gospodarek.

„Naszym bazowym scenariuszem pozostaje, że władze monetarne [w Polsce – red.] będą kontynuować normalizację polityki w najbliższych miesiącach. Spodziewamy się kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym roku i w przyszłym roku” – mówi Karen Vartapetov, dyrektor i główny analityk na region m. in Europy Środkowo-Wschodniej w jednej z najważniejszych agencji ratingowych, czyli S&P.

Agencja widzi także szansę na solidny wzrost gospodarczy Polski w 2021 roku, z ryzykiem rewizji przyszłorocznego wzrostu PKB w dół.

We wrześniu firma S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce na 2021 roku do 5,1 proc. wobec 4,5 proc. oczekiwanych w czerwcu 2021 roku.

Dziś podano dane o wzroście PKB w III kwartale 2021 roku – wyniósł on 5,3 proc. według finalnego odczytu GUS.

Natomiast prognoza wzrostu gospodarczego na 2022 roku została wtedy obniżona – o 0,1 pkt proc. do 5,3 proc.

Polityka NBP

Władze monetarne w regionie próbują znaleźć równowagę pomiędzy utrzymywaniem oczekiwań inflacyjnych pod kontrolą a wspieraniem ożywienia gospodarki – wskazuje Karen Vartapetov.

W tym świetle, podwyżka stóp procentowych, rozpoczęta przez NBP w październiku, jest zdaniem analityka świadectwem „wysokiej wiarygodności” polskiego banku centralnego.

„Można dyskutować czy ta odpowiedź była spóźniona czy nie, ale myślę, że sytuacja jest tak unikalna i niepewna i jest trudno ocenić właściwy czas na zacieśnianie” – mówi analityk S&P.

RPP podniosła stopy procentowe w październiku (o 40 punktów bazowych w przypadku głównej stopy referencyjnej) i w listopadzie (o 75 punktów bazowych b w przypadku stopy referencyjnej, do 1,25 procent).

Co dalej z inflacją?

W przyszłym roku inflacja w Polsce pozostanie relatywnie wysoka, w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi w Europie. Przyczyną tego stanu rzeczy będą głównie „występujące zacieśnienia na rynku pracy” – analizuje Vartapetov.

„Polska pod względem inflacji nie jest unikalna, wysoka inflacja jest widoczna w całej Europie” – wskazuje analityk S&P.

Wzrost cen osiągnie najwyższy poziom w IV kwartale 2021 roku i będzie spowalniać od początku 2022 – mówi Karen Vartapetov. Powodem będzie prognozowany przez S&P „znaczący spadek inflacji energii”. Agencja przewiduje, że średnie ceny ropy na światowych rynkach będą w 2022 roku niższe niż w obecnym.

Do niższego wzrostu cen energii mają przyczynić się także obniżki podatków zastosowane przez rząd w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.

30 listopada Główny Urząd statystyczny podał, że inflacja w ujęciu rocznym wyniosła w Polsce 7,7 proc. w ubiegłym miesiącu. To najwyższy odczyt od 20 lat.

Czytaj też: