{"vars":{{"pageTitle":"NBP ostrzega banki w związku ze wzrostem cen mieszkań w Polsce. Zaleca "ostrożną politykę kredytową"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","ceny-mieszkan","finanse","kredyty","kredyty-mieszkaniowe","nbp","nieruchomosci","raport-o-stabilnosci-systemu-finansowego","straty-kredytowe"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"7 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":228567}} }
300Gospodarka.pl

NBP ostrzega banki w związku ze wzrostem cen mieszkań w Polsce. Zaleca „ostrożną politykę kredytową”

Banki powinny prowadzić ostrożną politykę kredytowania zakupu nieruchomości i unikać koncentrowania rozwoju akcji kredytowej w tym segmencie, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w „Raporcie o stabilności systemu finansowego”.

Według NBP, mimo rosnącej dynamiki kredytów hipotecznych, banki nie rozluźniają zbytnio polityki kredytowej, dzięki czemu nie obserwuje się sygnałów wskazujących na nadmierne zadłużenie gospodarstw domowych w stosunku do możliwości obsługi kredytu. Jednak rosnące dynamicznie ceny na rynku nieruchomości mieszkaniowych wymagają wzmożonego monitorowania.

Kredytobiorcy powinni dysponować buforem dochodowym

„Banki powinny prowadzić ostrożną politykę kredytowania zakupu nieruchomości i unikać koncentrowania rozwoju akcji kredytowej w tym segmencie. Jest to istotne w kontekście wysokiej aktywności na rynku nieruchomości mieszkaniowych” – wynika z raportu.

Jak zaznaczono, banki powinny wymagać, aby kredytobiorcy dysponowali odpowiednimi buforami dochodowymi umożliwiającymi spłatę kredytów nawet przy istotnie wyższych niż obecnie stopach procentowych, niezależnie od formuły oprocentowania kredytu, wartości jego zabezpieczenia oraz form wsparcia przez państwo.

Niski poziom strat kredytowych

Bank centralny podkreślił, że po przejściowym wzroście strat kredytowych w portfelu kredytów mieszkaniowych w 2020 r., na koniec czerwca 2021 r. ich wielkość i relacja do wartości całego portfela ponownie spadły do historycznie niskich poziomów, przede wszystkim dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy, w tym wzrostu wynagrodzeń i niskiego bezrobocia.

Na niski poziom strat kredytowych wpłynęła także relatywnie konserwatywna polityka kredytowa banków w poprzednich kilku latach, będąca w części skutkiem zmian regulacyjnych (nowelizacje Rekomendacji S) i zaleceń nadzoru bankowego.

„Przewidywania dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy i konserwatywna polityka kredytowa banków powinny w najbliższych kwartałach nadal wpływać korzystnie na wielkość strat kredytowych banków w tym segmencie rynku” – czytamy w raporcie.

Bezrobocie w Polsce „zaskakująco” szybko spada