{"vars":{{"pageTitle":"Polskie firmy chcą zatrudniać pracowników. W IV kw. rekrutować planuje nawet 1\/3 przedsiębiorstw","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gospodarka","main","narodowy-bank-polski","praca","rynek-pracy","szybki-monitoring","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"29 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":210109}} }
300Gospodarka.pl

Polskie firmy chcą zatrudniać pracowników. W IV kw. rekrutować planuje nawet 1/3 przedsiębiorstw

Ponad jedna trzecia firm przewiduje zwiększenie zatrudnienia w trwającym obecnie IV kwartale 2021 roku, wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. To więcej, niż w poprzednim miesiącu oraz najwięcej w historii badań prowadzonych przez bank centralny wśród polskich przedsiębiorstw.

34 proc. polskich firm chce zwiększyć zatrudnienie w IV kwartale 2021 roku. To najwyższy odsetek w historii badań – poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

W poprzednim kwartale taki zamiar wyrażało 31,5 proc. przedsiębiorstwa.

Odsetek firm prognozujących redukcję liczby pracowników spadł do poziomu 4,7 proc. i jest to z kolei najniższy historycznie odczyt.

Wskaźnik zatrudnienia wzrósł do poziomu 29 punktów, również osiągając historyczne maksimum.

Przyczyny wzrostów wg NBP

Do takiej sytuacji przyczyniła się istotna poprawa prognoz w grupie przedsiębiorstw średniej wielkości, wskazuje NBP. Ponad 41 proc. z nich planuje zwiększenie zatrudnienia. Oznacza to wzrost o 4,6 pkt proc. w ujęciu kwartalnym i kw/kw i o 11,9 pkt proc. w ujęciu rocznym.

Jednak w dalszym ciągu najkorzystniejsze przewidywania dotyczą grupy największych przedsiębiorstw. Spośród nich,  blisko 44 proc. podmiotów planuje nowe zatrudnienia – podał bank centralny.

Podobnie jak w poprzedniej edycji raportu, podobny kierunek zmian do prognoz kwartalnych przyjmują prognozy zatrudnienia na najbliższe 12 miesięcy. Wzrósł odsetek firm planujących zwiększenie zatrudnienia na przestrzeni roku (42 proc. ankietowanych wobec 38,8 proc. w poprzednim kwartale).

„W efekcie, po raz kolejny wzrósł roczny wskaźnik zatrudnienia, osiągając poziom najwyższy od początku 2019 roku (35,6 punktów procentowych)” – podaje raport.

Jak wyglądają plany poszczególnych sektorów?

W ujęciu sektorowym, najlepsze prognozy (kolejny kwartał z rzędu) formułują firmy z sektorów transportowego, przetwórstwa przemysłowego oraz budownictwa – podano w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw” (SM).

Z kolei obniżenie odsetka firm planujących nowe zatrudnienia w ujęciu kwartał do kwartał odnotowano w przypadku energetyki, usług oraz dostawców wody. Nadal jednak wśród tych przedsiębiorstw planuje zatrudniać odpowiednio 21,2 proc., 29,5 proc. oraz 24,1 proc. badanych podmiotów.

„Należy podkreślić, że w każdym z wyżej wymienionych sektorów udział firm planujących pozytywne zmiany wielkości zatrudnienia w nadchodzącym kwartale przewyższył zarówno odczyty notowane w analogicznym okresie poprzedniego roku, jak również średnie długookresowe” – wskazuje NBP.

Ostatnie badanie SM odbyło się we wrześniu 2021 roku. W badaniu SM wzięło udział ponad 2,7 tys. podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Ze względu na przewagę w próbie przedsiębiorstw dużych (za którą jednak przemawia silna koncentracja zjawisk makroekonomicznych), wyniki badań ankietowych należy traktować z pewną ostrożnością. W próbie wyraźnie niedoreprezentowane są zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa.

Czytaj też: