{"vars":{{"pageTitle":"NBP z większym apetytem na akcje i obligacje. Bank centralny stawia na ETF-y","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywa-rezerwowe","bank-centralny","etf","finanse","inwestycje","najnowsze","nbp","obligacje-korporacyjne","pawel-szalamacha"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"12 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":721500}} }
300Gospodarka.pl

NBP z większym apetytem na akcje i obligacje. Bank centralny stawia na ETF-y

Narodowy Bank Polski (NBP) będzie zwiększał zaangażowanie w rynku obligacji korporacyjnych i w rynku akcji do odpowiednio 5 proc. aktywów rezerwowych w obligacjach korporacyjnych i do 15 proc. w akcjach, w każdym przypadku poprzez ETF-y, zapowiedział wiceprezes NBP Paweł Szałamacha.

Szałamacha tłumaczył w Obserwatorze Finansowym TV, że „zawsze, nawet największa, najpotężniejsza firma z gospodarki niemieckiej, czy holenderskiej, czy francuskiej będzie musiała pozyskiwać finansowanie po nieco wyższej cenie niż rząd.” I dlatego wybór padł na rynek obligacji.

Wiceprezes NBP podkreślił jednocześnie, że bank nie inwestuje w obligacje, które miałyby słaby rating oraz przede wszystkim preferuje inwestycje poprzez fundusze – przez ETF-y. Exchange Traded Fund (ETF) to fundusze śledzące wyniki określonego indeksu.

– Najbardziej wiarygodne, stabilne są obligacje największych państw, największych gospodarek, ale w ich przypadku są problemy z osiągnięciem tego celu trzeciego [w zarządzaniu aktywami rezerwowymi] – czyli z rentownością. Ponieważ im bardziej wiarygodny jest emitent, czy to są największe europejskie gospodarki – w tym przypadku mówi się o Skandynawii, Niemczech. Francji i Beneluksie; czy to w przypadku Stanów Zjednoczonych – na tych obligacjach można zarobić nieco mniej, niż na bardziej ryzykownych obligacjach krajów, które nie są tak dobrze postrzegane. Ale my nie chcemy iść w tym kierunku ponieważ jesteśmy bankiem centralnym, a nie funduszem inwestycyjnym. W związku z tym ta wiarygodność i stabilność, bezpieczeństwo lokat jest podstawowym celem – wyjaśnił Paweł Szałamacha.

ETF-y także przy inwestowaniu w akcje

W przypadku inwestycji w akcje, NBP również stawia na ETF-y.

– Zdecydowaliśmy jakiś czas temu wejść na rynek akcji – to jest zauważalne. W naszych okresowych raportach przedstawiamy to zaangażowanie – także poprzez ETF-y i nie jesteśmy narażeni na ryzyko problemów spadków cen akcji konkretnego emitenta – powiedział Szałamacha.

Wskazał, że zaangażowanie inwestycyjne NBP poprzez ETF-y to „minimalizacja ryzyka, jednocześnie historycznie to pokazuje, że i na rynku akcji i obligacji korporacyjnych rentowność jest zawsze nieco wyższa niż z obligacji rządowych”.

– Spodziewamy się, że jeszcze przez kilka lat, w średniookresowej perspektywie, aktywa rezerwowe NBP będą rosły – podsumował Szałamacha.

Jak podał wcześniej, w NBP oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 198,04 mld euro w lipcu 2024 r. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 20,2 proc. rok do roku (i wzrost o 1,1 proc. w ujęciu miesięcznym).

To też może Cię zainteresować: