Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż 1000 ton masła, aby ustabilizować sytuację na rynku, podało Centrum Informacyjne Rządu. Jak podkreślono cena masła znacznie wzrosła w ostatnim czasie na światowych rynkach, co jest przede wszystkim efektem niedoboru mleka, a sytuacja ta dotknęła także Polskę.
– Ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg dotyczy sprzedaży mrożonego masła w blokach 25 kg. W sumie Agencja chce sprzedać ok. 1000 ton tego produktu. Minimalna cena sprzedaży masła wynosi 28,38 zł/kg (bez VAT). Otwarcie ofert związanych z przetargiem nastąpi 19 grudnia 2024 roku. Sprzedawane przez RARS masło pochodzi z rezerw żywnościowych Agencji. Rezerwy te są tworzone, aby zachować ciągłość dostaw niezbędnych do funkcjonowania gospodarki i zaspokojenia podstawowych potrzeb obywateli. Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen masła na rynku – czytamy w komunikacie.
W ogłoszeniu RARS czytamy, że sprzedaż odbywać się będzie w podziale na zadania: Zadanie nr 1: masło mrożone w ilości 497 ton – wyprodukowane przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita; Zadanie nr 2: masło mrożone w ilości 300 ton – wyprodukowane przez Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Spółdzielni Mleczarskich Lacpol; Zadanie nr 3: masło mrożone w ilości 200 ton – wyprodukowane przez Polmlek Grudziądz.
Otwarcie ofert nastąpi 19 grudnia 2024 r. o godz. 13:00 w siedzibie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Jak wynika z raportu Hiper-Com Poland, UCE RESEARCH i Grupy BLIX, w październiku ceny masła podskoczyły o 32,2 proc. w skali roku. W połowie listopada wzrost wyniósł 31,8 proc. rok do roku.
Polecamy też:
- Ceny w sklepach znowu w górę. Eksperci: wzrost jest wyższy niż poprzednie, ale złagodzony
- Ceny masła mocno wzrosły. Do tego promocji w sklepach jest coraz mniej
- Jak na zakupy, to do Polski. Turystyka transgraniczna nie słabnie, mimo wzrostu VAT
- Dla nich rabaty są elementem strategii zakupowej. Kto najczęściej poluje na żywność w promocjach?