{"vars":{{"pageTitle":"Niechciany spadek po kokainowym baronie. Kolumbia chce się pozbyć stada hipopotamów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ekosystem","gatunek-inwazyjny","hipopotamy","kolumbia","najnowsze","narkotyki","ochrona-srodowiska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":527163}} }
300Gospodarka.pl

Niechciany spadek po kokainowym baronie. Kolumbia chce się pozbyć stada hipopotamów

Kolumbia chce się pozbyć hipopotamów należących niegdyś do narkotykowego bossa Pablo Escobara. Wywiezienie 70 sztuk tych zwierząt do rezerwatów będzie ją kosztowało około 3,5 mln dolarów.

O sprawie pisze brytyjski dziennik The Guardian.

Gazeta przypomina, że Escobar sprowadził niewielką liczbę tych zwierząt z Afryki do Kolumbii pod koniec lat 80. XX wieku. Po jego śmierci w 1993 roku zwierzęta wydostały się na wolność i zadomowiły w gorącym, bagnistym terenie w departamencie Antioquia.


Zobacz: Unia chce zwiększyć wysiłki, by ratować pszczoły i motyle – bez nich grozi nam katastrofa


Lokalne władze odpowiedzialne za ochronę środowiska nie poradziły w kontrolowaniu liczebności zwierząt. Cztery hipopotamy, które uciekły z posiadłości Escobara, rozmnożyły się w stado około 130 sztuk. To największa populacja hipopotamów poza Afryką.

The Guardian zwraca uwagę, że bez naturalnych drapieżników, które kontrolowałyby populację hipopotamów, ich stado będzie się nadal powiększać. Według jednego z badań do 2034 roku może liczyć już 1400 osobników. A już teraz hipopotamy niszczą lokalny ekosystem rzeki Magdalena, w którym żyją.


Czytaj: Aby walczyć ze zmianami klimatu, musimy odzyskać bioróżnorodność. „Zwróćmy 20% Ziemi naturze”


Władze regionu zapowiedziały, że zamierzaj schwytać i wywieźć połowę stada w ciągu najbliższych miesięcy. Dziesięć kolumbijskich hipopotamów ma trafić do rezerwatu Ostok na północy Meksyku, a 60 do nieokreślonej jeszcze placówki w Indiach.

– Cała operacja powinna kosztować około 3,5 miliona dolarów – powiedział gazecie właściciel rezerwatu Ostok, Ernesto Zazueta.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Eksperci alarmują, że bez interwencji hipopotamy mogą poważnie zaszkodzić ekosystemowi Magdaleny. To największa rzeka w jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajów na świecie. Każdy hipopotam zjada około 40 kg trawy dziennie, a ich odchody zatruwają wodę, zabijając ryby i narażając bogatą bioróżnorodność rzeki na niebezpieczeństwo.

Hipopotamy coraz częściej wchodzą też w konflikt z ludnością lokalną, a ataki hipopotamów stały się w ostatnich latach bardziej powszechne.

W zeszłym roku ministerstwo środowiska uznało hipopotamy za gatunek inwazyjny, co otworzyło drogę do ewentualnej redukcji ich populacji.