{"vars":{{"pageTitle":"Niemal połowa branż przemysłowych w Polsce z mniejszą produkcją","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gus","najnowsze","niemcy","popyt-konsumencki","produkcja-przemyslowa","przemysl","recesja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":728538}} }
300Gospodarka.pl

Niemal połowa branż przemysłowych w Polsce z mniejszą produkcją

We wrześniu produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 0,3 proc. rok do roku, podał Główny Urząd Statystyczny. Niemal połowa branż przemysłowych w Polsce miała mniejszą produkcję we wrześniu niż w tym samym miesiącu rok temu.

Po wyrównaniu sezonowym, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu br. wyniósł 0,4 proc. w skali roku. To mniej niż zakładał konsensus rynkowy. Ekonomiści przewidywali wzrost na poziomie 0,3 proc. rok do roku.

Główny Urząd Statystyczny przekazał, że udział wartości produkcji działów przemysłu, w których odnotowano spadek w stosunku do września ub. roku wyniósł 48,5 proc.

– Według wstępnych danych we wrześniu br., w stosunku do września ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 21,0 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 17,6 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych – o 15,7 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,7 proc., napojów – o 4,4 proc., maszyn i urządzeń – o 2,9 proc., metali – o 2,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 2,0 proc. – poinformował GUS.

Jednocześnie produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu była o 0,2 proc. niższa w porównaniu z sierpniem.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem br., wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji napojów – o 9,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 5,4 proc.

– Polski przemysł pozostaje pod negatywnym wpływem recesji w niemieckim przemyśle oraz nieco wolniejszej od oczekiwań odbudowy popytu konsumpcyjnego na towary – oceniają analitycy z Banku Millennium.

Polecamy: