{"vars":{{"pageTitle":"Niemcy gromadzą złoto. Chcą się zabezpieczyć przed inflacją","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["inflacja","najnowsze","niemcy","zloto"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":707766}} }
300Gospodarka.pl

Niemcy gromadzą złoto. Chcą się zabezpieczyć przed inflacją

Prawie 6 proc. światowych rezerw złota znajduje się w posiadaniu niemieckich obywateli. Największe zainteresowanie skupem złota rozpoczęło w czasie pandemii, gdy sytuacja pod względem ekonomicznym była niepewna.

Obecnie rezerwy złota w Niemczech, w rękach prywatnych, wynoszą 9034 ton, zgodnie ze stanem z marca tego roku. Rekordowy wolumen tego kruszcu zgromadzono w 2021 roku, w ilości prawie 9089 ton, podaje niemiecka grupa medialna RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Złoto w różnej formie

Zapasy złota znajdujące się w niemieckich gospodarstwach domowych są przechowywane w przeważającej części w postaci baryłek lub monet. Ich zasób wzrósł o 35 ton, w porównaniu z 2021 rokiem. Obecnie wynosi on 5229 ton złota.

Inną formą gromadzenia tego kruszcu przez Niemców jest przechowywanie go w postaci biżuterii. Jego wolumen w tym wymiarze wyniósł w tym roku 3805 ton. Łącznie z rezerwami znajdującymi się w Banku Federalnym o łącznej ilości 3353 ton, Niemcy są w posiadaniu dokładnie 5,9 procent światowych rezerw złota.

Ogólna wartość złota, należąca do obywateli Niemiec, wynosiła w dniu badania ok. 750 miliardów euro. Natomiast złoto przechowywane w gospodarstwach domowych, w formie monet i baryłek, osiągnęło wartość 315 miliardów euro.

Forma zabezpieczenia

Według badania przeprowadzonego przez Reisebank, osoby inwestujące w złoto, traktują to jako sposób zabezpieczenia się przed wysoką inflacją. Tak wskazało 38 proc. badanych. Szczególnie w latach 2022-2023, kiedy po rosyjskim ataku na Ukrainę wzrosły ceny energii i żywności. Spowodowało to spadek siły nabywczej pieniądza, co oznacza, że przeciętny obywatel Niemiec może kupić mniej za tę samą ilość euro.

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, które na własnej skórze odczuły wysokie wskaźniki inflacji, coraz częściej decydowały się na pierwszy zakup złota. Według analizy Jensa Kleine z Centrum Badań Usług Finansowych w szkole wyższej Steinbeis w Berlinie, osoby urodzone w latach 1995-2010, częściej nabywały ten kruszec, w porównaniu ze starszymi grupami wiekowymi.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Trudna sytuacja geopolityczna oraz niepewność co do wyniku wyborów w USA, nastawiają społeczeństwo niemieckie pozytywnie do inwestycji w złoto. Trzy czwarte obywateli stwierdziło, że będzie nadal nabywać metal szlachetny w celach inwestycyjnych. Ostatnie lata pokazują, że skłonność do jego kupna nie słabnie.

Jeśli chodzi o rezerwy krajowe, znajdujące się w bankach centralnych, najwięcej złota mają dziś Stany Zjednoczone (8133 ton). Na drugim miejscu plasują się Niemcy (3353 ton). Podium zamykają Włochy z ilością 2437 ton tego cennego kruszcu. Polska z wolumenem 359 ton, znajduje się na 16 miejscu.

Polecamy: