Chińska firma Cosco przejmie prawie jedną czwartą udziałów w terminalu w największym niemieckim porcie w Hamburgu. Inwestycja została zatwierdzona przez niemiecki rząd.
Jak podaje agencja Reuters, niemieckie źródła rządowe potwierdziły, że chińska firma zgodziła się na transakcję w takim kształcie.
Niemcy uczą się na błędach
Cosco, chiński gigant żeglugowy, dążył do przejęcia większej części, bo 35 proc. udziałów w terminalu należącym do niemieckiej firmy HHLA. Większościowym udziałowcem HHLA jest miasto Hamburg.
Niemiecka firma logistyczna chciała tym samym mocniej związać Cosco, czyli swojego wieloletniego klienta z portem w Hamburgu w obliczu ostrej międzynarodowej konkurencji – podaje Reuters.
Jednak możliwość przejęcia przez chińską firmę ponad jednej trzeciej udziałów w terminalu wywoływała duży opór polityczny i była powodem ostrych sporów w niemieckiej debacie publicznej. Minister gospodarki i środowiska Niemiec, Robert Habeck, groził całkowitym odrzuceniem chińskiej inwestycji. Przeciwko inwestycji było także niemieckie MSZ.
Ostatecznie w drodze kompromisu Niemcy zezwoliły Cosco na przejęcie 24,9 proc. udziałów w terminalu. Przejęcie udziałów w tej wysokości nie da Cosco żadnej decyzyjności w zarządzaniu terminalem. To właśnie możliwość zyskania wpływu na strategiczne decyzje dotyczące terminalu w największym porcie Niemiec budziła poważne obawy – podaje agencja prasowa Reuters.
Możliwość wywoływała ostrą dyskusję zwłaszcza w kontekście doświadczenia Niemiec z Rosją, wskazuje agencja. Zbytnie uzależnienie od rosyjskich dostaw doprowadziło w ostatnich miesiącach do wielu problemów, po tym jak Rosja zaczęła stosować szantaż gazowy w polityce zagranicznej,
Opracowanie: Martyna Maciuch
Polecamy też:
- Duża pożyczka EBOR dla Portu Gdańsk. 100 mln euro na nowe inwestycje
- Ukraina eksportuje tyle żywności, co przed wojną. Ale kryzys może powrócić
- Tygrys z przetrąconą łapą. Chińska gospodarka nie będzie się tak dynamicznie rozwijać, jak dotąd
- Obietnica powrotu Chin do światowej potęgi ma zastąpić wzrost PKB. Nowy cesarz Xi konsoliduje dożywotnią władzę [WYWIAD]
- Włosi w dwa tygodnie rozwiązali problemy z gazem. Chociaż od Rosji byli zależni, jak Niemcy [WYWIAD]