{"vars":{{"pageTitle":"Niemcy robią co mogą, by zapełnić luki na rynku pracy. Ruszyły specjalne kursy dla imigrantów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["brak-kadry-pracowniczej","branza-rzemieslnicza","handel","imigranci","jezyk-niemiecki","niemcy","praca","uchodzcy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":708617}} }
300Gospodarka.pl

Niemcy robią co mogą, by zapełnić luki na rynku pracy. Ruszyły specjalne kursy dla imigrantów

Niemiecki rząd uruchomił nowy program, który ma przyspieszać wchodzenie imigrantów na niemiecki rynek pracy. Specjalny kurs integracyjny ma być odpowiedzią na braki kadrowe w różnych sektorach gospodarki. Ale eksperci wątpia, czy takie ekspresowe przeszkolenie wystarczy, żeby wypełnić luki w zawodach wymagających wiedzy specjalistycznej.

Rozwiązaniem problemów niemieckiego rynku pracy ma być program „Jobturbo”. Szybka integracja imigrantów do nowych miejsc pracy jest pomysłem ministra pracy Hubertusa Heila z SPD, który zakłada, że jego program zmniejszy poziom bezrobocia i wypełni deficyty kadrowe.

Rząd Federalny ponownie wzmocni swoje starania, żeby szybko i długofalowo zintegrować uchodźców na rynku pracy. Ponieważ praca i integracja są ze sobą ściśle powiązane – powiedział minister Hubertus Heil.

Próbę rozwiązania luki w miejscach pracy oraz wyzwania z tym związane opisuje niemiecki Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Założenia programu

Nowy program ogłoszono już w październiku 2023 roku, ale na dobre ruszył dopiero w 2024 roku. Pierwsze kursy integracyjne organizowane pod asupicjami Ministerstwa ds. Migracji i Uchodźców (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, BAMF) właśnie trwają.

Na czym polega program? W czasie kursu imigranci mają okazję zebrać pierwsze doświadczenia zawodowe oraz uczyć się języka branżowego. Ten rodzaj kursu jest dokładnie zaprojektowany do potrzeb konkretnego stanowiska pracy i odpowiada na aktualne wymagania firm. W projekcie chodzi o szybkie podjęcie pracy, czy zmniejszenie do minimum biurokracji i zależności od świadczeń socjalnych. Całość ma trwać od 6 do 8 miesięcy. Osoba, która przeszła kurs, powinna być gotowa do postawienia pierwszych kroków na rynku pracy.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Braki kadr

Niemcy, jak wiele gospodarek, borykają się z brakiem rąk do pracy, zwłaszcza w niektórych branżach. Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej (Bundesministerium für Arbeit und Soziales, BMAS), w trzecim kwartale w 2023 roku było aż 1,73 miliona niezapełnionych ofert pracy. Sytuację pogarsza problem demograficzny starzejącego się społeczeństwa. Sygnały o brakach kadrowych są zgłaszane szczególnie z branży rzemieślniczej czy w handlu detalicznym.

Największą przeszkodą w wprowadzeniu imigrantów na rynek pracy, pozostaje ich niewystarczająca znajomość języka kraju przyjmującego. Przykładowo pracownik sklepu powinien samodzielnie się komunikować, a także odpowiadać na pytania klienta niemieckojęzycznego, co jest kluczowe w tej branży.

Krytyka programu

Program szybkiego procesu integracji uchodźców na rynku pracy spotyka się już z głosami sprzeciwu. Rada Uchodźców w kraju związkowym Saksonii (Sächsischer Flüchtlingsrat) ostrzegła przed negatywnymi skutkami tego programu dla imigrantów. Ich zdaniem, tempo prowadzenia kursu jest zbyt duże, ponieważ uchodźcy po jego odbyciu w dalszym ciągu nie znają języka i nie mają czasu na zdobycie odpowiednich kwalifikacji.

Wspomniana Rada Uchodźców oświadczyła, że osoby po odbytym kursie integracyjnym są przekierowywane do pracy w charakterze pomocnika lub wolontariusza. Ta formuła szkolenia budzi zastrzeżenia, że  bez możliwości nabycia lepszych kwalifikacji i odbycia rozbudowanego kursu językowego, tacy pracownicy są z góry skazani na niskopłatną pracę i rutynowe, marginalizowane czynności.

Polecamy: