{"vars":{{"pageTitle":"Niemcy są najbardziej zautomatyzowanym krajem w Europie. Na świecie zajmują piąte miejsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["automatyzacja","azja","chiny","niemcy","przemysl","roboty","technologia","wlochy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":63427}} }
300Gospodarka.pl

Niemcy są najbardziej zautomatyzowanym krajem w Europie. Na świecie zajmują piąte miejsce

Niemcy mają trzykrotnie więcej robotów przemysłowych niż drugie na europejskiej liście Włochy, co czyni naszych zachodnich sąsiadów piątym najbardziej zautomatyzowanym krajem na świecie – wynika z raportu World Robotics 2020.

Niemcy to najbardziej zautomatyzowana gospodarka w Unii Europejskiej – obecnie w niemieckim przemyśle pracuje około 220 tysięcy robotów przemysłowych, o 3 proc. więcej niż w 2019 roku.

Rocznik World Robotics 2020 Międzynarodowej Federacji Robotyki pokazuje, że w fabrykach niemieckiej gospodarki jest trzy razy więcej robotów przemysłowych niż we Włoszech (75 tys.) i około pięć razy więcej niż we Francji (42 tys.).

„Wykorzystanie robotów przemysłowych w Europie osiągnęło rekordowy poziom około 580 tys. sztuk, to o 7 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem” – powiedział Milton Guerry, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki.

Udział Niemiec w europejskiej „populacji” robotów wynosi obecnie 38 proc. W Europie są więc niekwestionowanym liderem, zaś na świecie uplasowali się na piątym miejscu  – za Chinami, Japonią, Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi.

Największym rynkiem robotów przemysłowych pozostaje Azja – Chiny wykorzystują obecnie ponad 780 tys. robotów, a na drugim miejscu jest Japonia z około 355 tys. sztuk. Podium uzupełnia Korea Południowa z 319 tys. sztuk.

Natomiast najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem robotów przemysłowych są Indie. Obecnie działa tam ponad 26 tys. sztuk, co oznacza, że liczba robotów przemysłowych w indyjskich fabrykach podwoiła się w ciągu pięciu lat.

Jak wynika z raportu, udział nowo zainstalowanych robotów w Azji stanowił około dwóch trzecich globalnej sprzedaży w 2019 roku.

Czytaj także:

Oxford Economics: Do 2030 roku przez automatyzację zniknie 20 mln miejsc pracy