{"vars":{{"pageTitle":"Niemcy: Zdalna nauka jest nieefektywna i naraża młode pokolenie na gigantyczne straty finansowe w przyszłości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["edukacja","gospodarka","ifo","kryzys","nauczenia-zdalne","nauka-zdalna","niemcy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":83107}} }
300Gospodarka.pl

Niemcy: Zdalna nauka jest nieefektywna i naraża młode pokolenie na gigantyczne straty finansowe w przyszłości

Monachijski instytut badań nad gospodarką Ifo obliczył, że pandemiczna absencja szkolna będzie w Niemczech kosztowała przyszłe pokolenia do 3,3 biliona euro.

Homeschooling i nauczanie na odległość nie zastąpią otwartych szkół – wskazuje instytut.

Jak informuje Handelsblatt, całe pokolenie uczniów zostanie pozostawione „w tyle” pod względem ekonomicznym, bez szansy na odrobienie strat. Za liczbą 3,3 bln euro kryją się losy i straty poszczególnych uczniów i całej niemieckiej gospodarki – poprzez efekt domina.

Gdyby szkoły miały pozostać zamknięte do końca lutego, należałoby się liczyć ze stratą średnio 4,5 proc. w dochodach uczniów przez całe życie, ostrzega ekonomista zajmujący się kwestiami edukacji w Ifo, Ludger Wößmann.

Ekstrapolując na gospodarkę narodową, 18 tygodni nieobecności w szkole – dwanaście tygodni wiosną 2020 r. i kolejne sześć teraz – spowodowałoby do końca wieku straty w wysokości 3,3 biliona euro, wyliczył Wößmann.

Jeśli Niemcom nie uda się opanować pandemii i w związku z tym będą musiały zamknąć szkoły nawet do końca marca, to będzie to ponad cztery biliony euro.

„Te ogromne szkody wystąpią najprawdopodobniej nawet pomimo zajęć online”, prognozuje badacz z Ifo.

Badania przeprowadzone w Holandii podczas corocznego egzaminu końcowego wykazały, że ośmiotygodniowe zamknięcia szkół doprowadziły tam do strat w nauce wynoszących średnio około 20 proc. roku szkolnego.

Czytaj także:

Niemcy odpowiadają za niemal 1/4 całego PKB Unii Europejskiej. Polska może przegonić już tylko Holandię