{"vars":{{"pageTitle":"Niemieccy Zieloni walczą o prawo do home office. Szczególnie ważne dla kobiet","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["home-office","kobiety","makroekonomia","najnowsze","niemcy","praca","praca-z-domu","rynek-pracy","zieloni"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":720243}} }
300Gospodarka.pl

Niemieccy Zieloni walczą o prawo do home office. Szczególnie ważne dla kobiet

Niemiecka partia Zieloni domaga się od ministra pracy Hubertusa Heila wprowadzenia gwarancji pracy zdalnej. Zdaniem ugrupowania ma to szczególne znaczenie dla kobiet.

Home office jest akurat ważny dla kobiet, aby mogły pogodzić rodzinę i pracę zawodową  – tłumaczy postulat swojej partii Beate Müller-Gemmeke z Zielonych.

Według Müller-Gemmeke wprowadzenie gwarantowanego prawa do pracy zdalnej mogłoby być kompromisem wobec żądań liberalnej FDP, która chce wprowadzenia elastycznych zasad czasu pracy oraz zwolnienia z podatku godzin nadliczbowych.

–  W zamian domagamy się prawnego zabezpieczenia pracy zdalnej – dodała polityk.

Zgodnie z zamysłem Zielonych pracodawca miałby prawo odmówić pracy z domu tylko pod określonymi warunkami.

Wielki powrót do biur

Pretekstem do podjęcia rozmów o gwarancji prawa do pracy zdalnej stała się debata na temat powrotu pracowników do biur w firmach takich jak SAP czy Deutsche Bank.

W umowie koalicyjnej co prawda ustalono, że pracownicy powinni mieć w przyszłości prawo do pracy zdalnej, jednakże miałoby to być uzależnione w głównej mierze od wykonywanego zawodu. Ale prace nad szczegółowymi rozwiązaniami i tak utknęł w miejscu.

Minister pracy Hubertus Heil przedstawił jak do tej pory pierwsze niewiążące zalecenia, jak chronić pracowników w hybrydowym modelu. Dla Zielonych jest to niedoprecyzowany projekt. Domagają się dalszych prac nad prawnym zabezpieczeniem pracy zdalnej.

Daniel Gimpel sekretarz Związku Zawodowego Verdi krytykuje odłożenie projektu w czasie. Jego zdaniem w przyszłości pracownicy powinni mieć większą wolność w doborze miejsca wykonywania pracy dostosowaną do ich stylu życia.

Polecamy: