{"vars":{{"pageTitle":"Niemiecka budowlanka nie może się podnieść. Dociążają ją koszty i spadek cen nieruchomości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-budowlana","koszty-budowy","mieszkania","najnowsze","niemcy","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":721472}} }
300Gospodarka.pl

Niemiecka budowlanka nie może się podnieść. Dociążają ją koszty i spadek cen nieruchomości

Ponad połowa niemiecki przedsiębiorstw budowlanych narzeka na brak zleceń. Sektor nieruchomości w Niemczech zmaga się z wysokimi stopami procentowymi oraz rosnącymi kosztami budowy.  

Jak wynika z ankiety Instytutu Badań Ekonomicznych ifo (Ifo Institut für Wirtschaftsforschung) 51,3 proc. firm budowlanych zadeklarowało w lipcu napływ zbyt małej ilości zleceń. Natomiast w czerwcu ten współczynnik wynosił 50,2 proc.

Co dzisiaj nie zostanie zlecone, nie może być zbudowane jutro. To odbija się również w prognozach dotyczących liczby nowo wybudowanych budynków mieszkalnych. Przewidywania są wyraźnie poniżej celu rządu federalnego, który wynosi 400 000 mieszkań rocznie  – powiedział szef badań w ifo Klaus Wohlrabe.

Co wpływa na słabą rentowność

Co prawda w lipcu zmniejszył się wskaźnik anulowanych zamówień z 13,7 proc. z czerwca do 12,4 proc. Ale i tak klimat biznesowy się pogorszył, wskazują analitycy instytutu ifo, dla Die Zeit.

Wysokie stopy procentowe oraz rosnące koszty budowy doprowadzają wiele firm do bankructwa. Do tego dochodzi ubiegłoroczny kolejny spadek cen nieruchomości. To wszystko powoduje, że nie można można mówić o rentowności niemieckiej branży budowlanej.

Światełko w tunelu

Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii (ifW) zauważa pierwsze oznaki ożywienia rynku. W pierwszym kwartale tego roku nastąpił wzrost cen nieruchomości. Trzeba było na to czekać aż 2 lata.

Inwestorzy odzyskują zaufanie do długoterminowego wzrostu wartości nieruchomości. Prognozy dotyczące spadających stóp procentowych stabilizują rynek  – powiedział ekspert ds. nieruchomości IfW, Jonas Zdrzalek.

Monachijski instytut ifo zajmuje się analizą gospodarki. Jego budżet w dwóch trzecich pochodzi z dotacji publicznych. Resztę wpływów stanowią na przykład usługi z doradztwa politycznego.

Polecamy: