{"vars":{{"pageTitle":"Niemiecki rząd wyda 40 mld euro na wsparcie gospodarki po zamknięciu kopalni węgla","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kopalnie","niemcy","paliwa-kopalne","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 maja 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":8875}} }
300Gospodarka.pl

Niemiecki rząd wyda 40 mld euro na wsparcie gospodarki po zamknięciu kopalni węgla

Rząd w Berlinie wspomoże kwotą 40 mld euro gospodarkę, aby nie wytraciła dynamiki przy okazji zamykania kopalni węgla brunatnego i elektrowni węglowych w Niemczech, pisze Financial Times.

Energetyka węglowa odpowiada za 40 proc. produkcji energii u naszych zachodnich sąsiadów i przypisuje się jej winę za nieosiągnięcie wyznaczonych celów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Zgodnie z planem ustalonym w styczniu tego roku 2038 rok ma być pierwszym, w którym przez niemiecki system przesyłu nie popłynie ani jedna kWh wyprodukowana w elektrowni węglowej.

Przyznane wczoraj wsparcie ma uspokoić regiony silnie zależne od wydobycia węgla, jak m.in. Lausitz znajdujące się w okolicach południowej części granicy z Polską. Pomimo bowiem ogólnej zgody przemysłu i aktywistów na zaproponowany program wyjścia z węgla, wzbudza on obawy u interesariuszy energetyki węglowej.

Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier skomentował wydarzenie słowami: „to pierwszy raz w powojennej historii, kiedy odpowiadamy na zmianę strukturalną zanim ona zachodzi. Tworzymy nowe miejsca pracy, zanim stare faktycznie znikają”.

40 mld euro zostanie przeznaczone m.in. na wsparcie programów naukowo-badawczych, aby węglowe regiony stały się hubami innowacji.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.