Zapowiedź nowych obostrzeń – Mateusz Morawiecki w piątek o 11:00 na konferencji prasowej ma przedstawić nowe obostrzenia, które rząd wprowadzi od poniedziałku. Dziennikarze dotarli do nieoficjalnej listy obostrzeń.
AKTUALIZACJA: Premier przedstawił oficjalną listę nowych obostrzeń
Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Wnet rząd ogłosi w piątek decyzję o zamknięciu wszystkich pubów, barów i restauracji. Nowe obostrzenia mają wejść w życie w poniedziałek.
„Od poniedziałku 26 października jedzenie i napoje będzie można kupić wyłącznie na wynos” – podaje Radio Wnet. Jak dodaje, wszystko wskazuje też na to, że klasy 4-8 szkoły podstawowej mają przejść w zdalny tryb nauczania.
Także Wirtualna Polska ma swoje nieoficjalne informacje: wg portalu rząd wprowadzi zakaz opuszczania domów dla seniorów.
„Dzieci i młodzież w wieku do 16. roku życia w godzinach 9-15 będzie mogła przebywać poza domem tylko w towarzystwie osób dorosłych. Obowiązywać będzie także zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób” – dodaje WP.
Jak donosi WP, wszystkie te obostrzenia mają na razie obowiązywać przez 2 tygodnie, ale czy tak się stanie będzie zależało od rozwoju epidemii.
Jeśli chodzi o zmiany w nauczaniu, z ustaleń RMF FM wynika, że od przyszłego tygodnia na zdalną edukację przechodzą klasy IV-VIII, a w szkołach zostają jedynie dzieci od I do III klasy. Otwarte miałyby pozostać także żłobki i przedszkola.
W czwartek potwierdzono w Polsce rekordowe 12 107 przypadków zakażeń koronawirusem.
Średnia 7-dniowa liczba zachorowań wzrosła do 9 269 i obecnie podwaja się w ciągu 8 dniu, wobec 6 dni w okresie najszybszego wzrostu w ubiegłym tygodniu – wynika z wyliczeń analityków banku PKO BP.
W ciągu doby zmarło rekordowe 168 osób zakażonych, średnia tygodniowa liczba zgonów wrosła do 101,6. Łącznie z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 4 019 osób.
Liczba aktywnych przypadków przekroczyła wczoraj 100 tys.
Hospitalizacji wymagało 9,3 proc. z chorych obecnie 108 tys. osób, a leczenia przy pomocy respiratora wymaga 8 proc. hospitalizowanych.
Liczba zajętych łóżek wzrosła do 10 091, a respiratorów do 820 i w obu przypadkach przekracza deklarowane pod koniec września zasoby przeznaczone do walki z COVID-19 – napisali analitycy.