{"vars":{{"pageTitle":"Niestabilność gospodarcza nie przeszkadza bogatym. Jest ich coraz więcej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","bogaci","gielda","inwestycje-zagraniczne","najnowsze","wybory-w-usa","zamozni"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"6 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713108}} }
300Gospodarka.pl

Niestabilność gospodarcza nie przeszkadza bogatym. Jest ich coraz więcej

Liczba zamożnych osób wzrosła o 5,1 proc. do 22,8 miliona osób na całym świecie i nadal rośnie, mimo niestabilnej sytuacji na rynkach i niepewności gospodarczej, wynika z najnowszego raportu Capgemini World Wealth Report 2023.

Globalny majątek wzrósł o 3,8 biliona dolarów (o 4,7 proc.) osiągając poziom 86,8 biliona dolarów. Po spadkach wśród zamożnych osób z 2022 roku nie ma już śladu i tendencje wzrostowe znowu są aktualne.

Gdzie liczba zamożnych osób rośnie najszybciej?

Z raportu Capgemini, firmy konsultingowej i technologicznej, wynika, że na tle badanych regionów najbardziej wyróżnia się Ameryka Północna. Tu liczba zamożnych osób wzrosła o 7,1 proc. Jak tłumaczą autorzy badania, tu gospodarka cechuje się dużą odpornością na globalne zawirowania. Nastąpił też wyraźny wzrost cen akcji na miejscowych giełdach.

A co z pozostałymi częściami świata? Tendencja na większości rynków prezentuje się podobnie, choć mniej spektakularnie. Zamożni z rejonu Azji i Pacyfiku (4,2 proc. wzrostu wartości majątku i 4,8 proc. wzrostu liczebności zamożnych) oraz Europy (3,9 proc. i 4,0 proc.) odnotowali mniejsze korzyści. Dla Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu wzrosty były jeszcze niższe – kolejno 2,3 proc. oraz 2,9 proc. dla Ameryki Łacińskiej oraz 2,7 proc. i 2,1 proc. dla Bliskiego Wschodu. Afryka jest jedynym regionem, w którym zarówno poziom majątku (-1,0 proc.), jak i liczebność osób zamożnych (-0,1 proc.) zanotowały nieznaczne spadki.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Jak tłumaczą autorzy raportu, można założyć, że w 2024 roku z powodu zwyżkowych trendów na innych rynkach, także Afryka wróci na ścieżkę wzrostów. Niewielkie spadki, które zanotowała w 2023 roku wynikały z ograniczonej liczby inwestycji zagranicznych i niskich cen surowców. Zamożne osoby z uwagi na swoje zyski, będą bardziej skłonne do inwestowania w celu pomnożenia majątków, a nie jego ochrony. Kontynent afrykański w oczywisty sposób będzie beneficjentem tej zmiany.

Koniec eldorado?

Eksperci przewidują, że tempo wzrostów w tym roku wyhamuje i liczby na koniec 2024 roku będą mniej spektakularne niż za rok wcześniejszy. Druga połowa roku, z uwagi na nadchodzące wybory w USA jest dla gospodarki kluczowym okresem. Pierwszych widocznych wahań na globalnych rynkach można spodziewać się już w ciągu najbliższych tygodni.

Raport World Wealth Report 2024 obejmuje 71 krajów, odpowiadających za ponad 98 proc. światowego dochodu narodowego brutto i 99 proc. światowej kapitalizacji giełdowej.

To też może Cię zainteresować: