{"vars":{{"pageTitle":"Niższe rachunki za prąd to koszty dla budżetu. NBP podaje szacunki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","ceny-energii","ceny-gazu","ceny-pradu","energetyka","najnowsze","nbp"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":595004}} }
300Gospodarka.pl

Niższe rachunki za prąd to koszty dla budżetu. NBP podaje szacunki

Łączna wartość rekompensat z tytułu regulacji taryf dotyczących gazu, węgla, energii cieplnej i elektrycznej wyniesie w br. 1,7 proc. PKB, szacuje Narodowy Bank Polski (NBP) w lipcowej projekcji inflacyjnej.

– Zgodnie z szacunkami NBP, opartymi m.in. na dokumentach i prognozach rządowych, łączna wartość rekompensat z tytułu regulacji taryf dotyczących gazu, węgla, energii cieplnej i elektrycznej wyniesie w br. 1,7 proc. PKB, przy czym duża część tej kwoty 0,9 proc. PKB będzie sfinansowana przez producentów prądu i wydobywców krajowego gazu ziemnego – czytamy w „Raporcie o inflacji”.


Czytaj także: Wysoki rachunek za energię w państwowych budżetach. Polska na pierwszej linii w walce z kryzysem


Rząd będzie też wspierał przedsiębiorstwa energochłonne finansując w części ich opłaty za energię elektryczną i gaz. Koszt tego wsparcia dla sektora finansów publicznych ukształtuje się w 2023 r. na poziomie 0,1 proc. PKB , podano także.

– Na 2023 r. w ramach tarczy antyinflacyjnej rząd przedłużył obowiązywanie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej oraz obniżył stawki VAT na wybrane artykuły rolnicze. Koszt tej obniżki podatków dla sektora finansów publicznych wyniesie w br. 0,3 proc. PKB – czytamy dalej.

Na czym polega interwencja państwa na rynku energii?

W 2023 roku gospodarstwa domowe korzystają z ustawowo zamrożonych cen energii elektrycznej do określonego pułapu zużycia. Ceny gazu ziemnego także zostały zamrożone, a wzrost cen ciepła sieciowego ograniczony. Sprzedawcy energii i gazu otrzymują rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Rząd zdecydował także o ustaleniu cen maksymalnych dla niektórych przedsiębiorstw. Osobno uchwalono wsparcie dla odbiorców energochłonnych.

Polecamy też: