{"vars":{{"pageTitle":"Norweski megafundusz chce, by firmy, w które inwestuje badały swój wpływ na ekosystemy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bioroznorodnosc","ekosystemy","etyczne-inwestowanie","fundusz-norweski","fundusze-inwestycyjne","gielda","inwestowanie","inwestycje","norweski-panstwowy-fundusz-emerytalny","ochrona-srodowiska","uslugi-ekososystemowe"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"20 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":177868}} }
300Gospodarka.pl

Norweski megafundusz chce, by firmy, w które inwestuje badały swój wpływ na ekosystemy

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, największy majątkowy fundusz inwestycyjny i największy pojedynczy właściciel spółek na giełdach świata, przygotował nowe oczekiwania wobec firm, w które inwestuje. Fundusz określa, w jaki sposób powinny one uwzględniać bioróżnorodność i zrównoważone użytkowanie ekosystemów w swojej działalności biznesowej.

Dokument określający oczekiwania funduszu dot. bioróżnorodności i ekosystemów jest skierowany zwłaszcza do takich sektorów, jak rolnictwo, leśnictwo, dobra konsumpcyjne, produkty farmaceutyczne i turystyka, a także przedsiębiorstwa z branży energetycznej, budowlanej, infrastrukturalnej i wydobywczej.

Uzasadniając decyzję, norweski fundusz podał, że wiele firm jest uzależnionych od usług ekosystemowych, czy to bezpośrednio we własnych operacjach i produkcji, czy też pośrednio poprzez swoje łańcuchy wartości. Jednocześnie, ich działalność wywiera wpływ na bioróżnorodność.

“Firmy, które są zależne od ekosystemów i bioróżnorodności lub mają na nie znaczący wpływ, powinny uwzględnić te czynniki w swojej strukturze organizacyjnej, strategii, zarządzaniu ryzykiem, pomiarach i raportowaniu” – uważa fundusz.

Norweski inwestor uważa, że postępująca utrata gatunków i degradacja ekosystemów może w dłuższej perspektywie wpłynąć na zdolność firm do tworzenia wartości dla inwestorów (czyli, mówiąc językiem niefinansowym, do zarabiania).

“Firmy muszą zatem zrozumieć swoją zależność i wpływ na przyrodę oraz radzić sobie zarówno z istotnymi wyzwaniami, jak i możliwościami poprzez bardziej zrównoważone wykorzystanie ekosystemów” – powiedział dyrektor zarządzający Norges Bank Investment Management Nicolai Tangen.

Jak zapowiada norweski fundusz, dokument z wytycznymi będzie ważnym narzędziem podczas operowania w firmach, w które zainwestował.

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny (Norges Bank Investment Management) zarządza norweskim Rządowym Funduszem Emerytalnym, często określanym jako norweski fundusz naftowy. Zarządza aktywami o wartości ponad 10 000 miliardów koron, czyli około 1,1 biliona dolarów.

Fundusz inwestuje na międzynarodowych rynkach akcji, obligacji oraz w nieruchomości. Jest największym pojedynczym właścicielem na światowych giełdach, posiada prawie 1,5 proc. wszystkich akcji w światowych spółkach giełdowych. Posiada udziały w około 9000 spółek na całym świecie.

Aby walczyć ze zmianami klimatu, musimy odzyskać bioróżnorodność. „Zwróćmy 20% Ziemi naturze”