{"vars":{{"pageTitle":"Nowe przepisy dla farm wiatrowych wejdą w życie na przełomie roku. Na to liczy resort Klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["farmy-wiatrowe","najnowsze","oze","rozwoj-oze-w-polsce","transformacja-energetyczna","ustawa-wiatrakowa"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"15 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709278}} }
300Gospodarka.pl

Nowe przepisy dla farm wiatrowych wejdą w życie na przełomie roku. Na to liczy resort Klimatu

Przepisy ustawy wiatrakowej, nad którą pracuje rząd, zmniejszające minimalną odległość dużych wiatraków od zabudowań do 500 m. powinny wejść w życie na przełomie 2024 i 2025 roku, ocenia minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska.

Chciałabym, żeby na przełomie roku faktycznie te przepisy weszły w życie” – powiedziała Henning-Kloska w Radiu Zet.

Projekt zakłada zmniejszenie minimalnej odległości dużych wiatraków od zabudowań mieszkalnych do 500 m z 700 obecnie.

Wciąż trwają negocjacje w sprawie projektu na poziomie rządowym.

Chcemy dobrze tę ustawę przekonsultować, w tej chwili trwają negocjacje na poziomie rządowym, potem społeczne konsultacje, i wtedy Sejm czyli idziemy już standardowym, tradycyjnym kalendarzem” – podkreśliła minister.

Projekt ma być gotowy za około dwa miesiące.

Początkowo przepisy zmieniające tzw. ustawę wiatrakową, liberalizujące zasady lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych w Polsce, znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, przedłużającym zamrożenie cen energii do dnia 30 czerwca 2024 r. Później do poselskiego projektu nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych złożono autopoprawkę, która zakładała usunięcie z proponowanej regulacji kwestii związanych z budową wiatraków.

(ISBnews)